photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10

Chwalimy się!

piątek 30.06.2023

dr-Jerzy1

-„Będziesz zdrów jak ryba” – – opowieść o polskim karpiu – autor dr inż. Jerzy Śliwiński

„Kto dziś pamięta, że w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej Polska była liderem w produkcji karpia? Kto docenia skuteczność ówczesnych organizacji hodowców ryb i prowadzonych przez nie imponujących akcji promocyjnych? Przypomnijmy zatem, jak to z karpiem było na ziemiach polskich, i to od końca XIX wieku”.

Gratulujemy naszemu Koledze bardzo ciekawego artykułu i zachęcamy do jego przeczytania: www.pankarprybacy.pl/GPK_nr_1_31_www.pdf


Sukces naszego magistranta

wtorek 27.06.2023

UR KrakówStudent studiów II stopnia na kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich inż. Marcin Buczek został wyróżniony podczas 9th International Conference of Young Researchers entitled „New Challenges of Science in the Era of Environmental Changes in Different Sectors” za referat nt.: The influence of nutritional and environmental factors on body weight and selected biochemical parameters in dogs. Otyłość jest poważnym problemem, zarówno wśród ludzi jak i zwierząt towarzyszących. W pracy przedstawiono najczęstsze przyczyny nadwagi i otyłości psów, przeanalizowano wpływ poszczególnych czynników związanych z żywieniem, stanem zdrowia i środowiskiem na występowanie nadwagi i otyłości, a także zbadano korelacje pomiędzy wybranymi parametrami biochemicznymi, a masą ciała psów. Konferencja odbyła się 22.06.2023 r. na UR Kraków, a jej organizatorem była Szkoła Doktorska UR Kraków. Serdecznie gratulujemy!!!

20230622_132121
 20230622_132258
20230622_1105553

Dzień Wydziału – 7 czerwca

sggw_budynek23-1Dziś obchodzimy Dzień Wydziału, na pamiątkę  urodzin Prof. dr hab. Henryka Jasiorowskiego – rektora SGGW. Bohaterem dzisiejszego Dnia jest Prof. dr hab. Jerzy Chachuła, dziekan naszego Wydziału w latach 1980-1984.  Jego sylwetkę i dorobek przedstawił Pan dr Jacek Łojek. Gościem honorowym dzisiejszego Dnia jest Pani Prof. Jadwiga Chachułowa. Spotkanie rozpoczęła Pani Dziekan prof. dr hab. Justyna Więcek, która przypomniała sukcesy naszych studentów – stypendystów Ministra Edukacji i Nauki. Nagrody odebrali dziś studenci nagrodzeni za prezentacje wygłoszone na Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Studenci w Zootechnice i Akwakulturze – wyzwania i badania”, która odbyła się  9 maja 2023 r. na platformie MS Teams.

Picsart_23-06-07_13-05-09-775 Picsart_23-06-07_13-04-31-061
Picsart_23-06-07_13-05-45-501 Picsart_23-06-07_13-07-16-129
Picsart_23-06-07_13-06-48-202 Picsart_23-06-07_13-08-19-400
Picsart_23-06-07_13-08-50-540

Warsztaty dla Doktorantów – sprawozdanie

poniedziałek 12.06.2023

sggw_budynek23-1W dniu 10 maja 2023 r. odbyła się II edycja WARSZTATÓW DLA DOKTORANTÓW pod tytułem Interdyscyplinarność w badaniach naukowych”. Ich celem była możliwość poszerzenia wiedzy ukierunkowanej na prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych, nabywanie umiejętności budowania konstruktywnych relacji w zespołach badawczych, a także  doskonalenie sposobów przygotowania wniosków o projekty badawcze, czyli jak skutecznie aplikować o granty. Organizatorem wydarzenia był Komitet Nauk Zootechnicznych i Akwakultury PAN we współpracy z Instytutem Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor SGGW Prof. dr hab. Michał Zasada. Patronatu merytorycznego udzielili również Prof. dr hab. Anna Wójcik z Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego im. Michała Oczapowskiego, Prof. dr hab. Krzysztof Kozłowski z Polskiego Oddziału Światowego Stowarzyszenia Wiedzy Drobiarskiej PB WPSA oraz dr inż. Marta Gajewska z Polskiego Towarzystwa Nauk o Zwierzętach Laboratoryjnych PolLASA. WARSZTATY odbyły się on-line za pośrednictwem platformy MS Teams.

Otwarcia WARSZTATÓW dokonali: dr hab. Kamila Puppel, prof. SGGW z Instytutu Nauk o Zwierzętach przedstawiciel Komitetu Naukowego, Prof. dr hab. Tomasz Szwaczkowski, wiceprzewodniczący Komitetu Naukowego, oraz Prof. dr hab. Ania Wójcik z Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego.

Pierwszy wykład „Jak skutecznie walczyć o grant na badania naukowe?” wygłosił  prof. dr hab. Tomasz Stadejek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zwracając uwagę na skuteczne pozyskanie grantów z Narodowego Centrum Nauki. Przedstawił na przykładzie swojego dorobku jak odpowiednio konstruować zespoły badawcze uwzględniając dorobek naukowy i doświadczenie w pozyskiwaniu projektów badawczych poszczególnych członków. W trakcie dyskusji z uczestnikami Warsztatów Profesor podkreślił bardzo ważną rolę właściwego tytułu składanego projektu oraz rolę wyboru odpowiedniego panelu dyscyplin, w ramach których projekt będzie oceniany. Pan Profesor zwrócił również uwagę dotyczącą umieszczania schematów doświadczenia oraz wykresu Gantta. Elementy te bardzo często odgrywają kluczową rolę w ocenie wniosku dlatego, że często są jednym z pierwszych składowych wniosku  jakie oceniają recenzenci projektu. Podczas panelu dyskusji poruszona została także kwestia recenzji oraz oceny dorobku, które otrzymują wnioskodawcy projektów.

Następnie dr hab. Marcin Lis, prof. URK z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie podzielił się ze słuchaczami swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy naukowej oraz rolą recenzenta w grantach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Przedstawił wykład pt.: „Co zrobić, aby nie dostać projektu – ze wspomnień wnioskodawcy i recenzenta”. Doktor habilitowany Marcin Lis zwrócił szczególną uwagę na trafność doboru słownictwa w procesie tworzenia tytułów prac badawczych oraz samych ich treści. W trakcie dyskusji omówiono zagadnienia dotyczące odpowiedniego doboru słownictwa w tytułach oraz streszczeniach wniosków grantowych, a także ich rolę w poprawie odbioru założeń przedsięwzięcia. Poruszono kwestie związane z kształtowaniem budżetu oraz określeniem wysokości wynagrodzeń, które powinny odzwierciedlać nakłady pracy podczas realizacji grantu. Według prelegenta odpowiednie przygotowanie wniosku grantowego stanowi kluczowy element w procesie aplikowania o dofinansowanie badań i pomoże wyróżnić pomysł spośród innych wniosków w naborze.

Na zakończenie warsztatów dr hab. Anita Frankowiak, prof. UWM z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przedstawiła temat: „Uzależnieni od zadań, czyli jak skutecznie budować zespoły naukowe w niespokojnych czasach”. Pani Profesor dużo uwagi w trakcie wystąpienia  poświeciła pracy ze stresem w codziennym funkcjonowaniu naukowca
i radzeniem sobie w trudnych sytuacjach zawodowych. Dyskusja dotyczyła relacji między naukowcami o różnych stopniach naukowych pod względem podziału zadań w realizacji pracy badawczej.

W podsumowaniu WARSZTATÓW DLA DOKTORANTÓW dr hab. Kamila Puppel prof. SGGW stwierdziła, że dbanie o zdrowie psychiczne przestaje być tematem tabu
i powoli zyskuje należyty priorytet. Regularne uprawianie sportu, a także stosowanie technik relaksacyjnych mogą pomóc w radzeniu sobie m.in. z wypaleniem zawodowym, czy stresem. Oprócz udziału w konferencjach naukowych i pisaniu publikacji, niezwykle ważne są projekty badawcze, które umożliwiają budowanie własnego dorobku naukowego. Należy podkreślić, że doświadczenie wyniesione z projektów badawczych kształtuje ramy przyszłych badań i kreuje wizerunek naukowca. Dlatego życzę Państwu samych sukcesów w aplikowaniu o granty naukowe.   

Wszystkim Prelegentom i Uczestnikom bardzo dziękujemy za udział i owocną dyskusję.

 Przewodnicząca Komitetu Naukowego, Dr hab. Monika Michalczuk, prof. SGGW

logowarsztaty


Gość na Wydziale: firma NOACK

piątek 9.06.2023

Noack_Logo-300x106W dniu 7 czerwca 2023 r. gościliśmy na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt Panią dr Katarzynę Sartowską-Żygowską reprezentującą firmę Noack. Pani Katarzyna w ramach fakultetu „Nowoczesne technologie w produkcji zwierzęcej” realizowanego dla studentów studiów II stopnia na kierunku Rolnictwo podzieliła się swoją ścieżką kariery naukowej, a także przestawiła ofertę firmy wraz z omówieniem dodatków paszowych produkowanych dla różnych gatunków zwierząt. Dodatkowo studenci mieli okazję uczestniczyć w quizie na temat składników jednego z produktów oferowanych przez firmę. W ramach podsumowania dr Sartowska-Żygowska zachęciła studentów do aktywnego aplikowania na staże oraz przestawiła ofertę zatrudnienia w firmie Noack. Firma Noack działa w Polsce nieprzerwanie od 1980 r., a jej działalność skoncentrowana jest na produktach przeznaczonych dla przemysłu paszowego oraz dla produkcji zwierzęcej także o charakterze innowacyjnym i z wykorzystaniem najnowszych technologii ich wytwarzania. Firma jest znaczącym partnerem wielu światowych producentów w całym regionie krajów Europu środkowo-wschodniej. Wiosną 2021 r. stała się częścią firmy Barentz International, która nabyła większościowy pakiet udziałów w Noack & Co. GmbH. Serdecznie dziękujemy Pani dr Katarzynie Sartowskiej-Żygowskiej za wizytę na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt oraz przekazanie studentom zarówno praktycznej, jak i teoretycznej wiedzy.

Picsart_23-06-09_11-07-56-861
Picsart_23-06-09_11-10-11-053
Picsart_23-06-09_11-08-55-806

Dzień Otwarty w ZKP Sułkowice

wtorek 6.06.2023

12605494_791213341022146_1128424299157948191_oW dniu 6 czerwca 2023 r. braliśmy udział w Dniu Otwartym zorganizowanym z Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Jest to coroczne wydarzenie, na które zapraszane są dzieci i młodzież szkolna. W tym roku było ich ponad 2000. Na małych gości odwiedzających ZKP Sułkowice czekało wiele atrakcji: przede wszystkim pokazy wyszkolenia psów policyjnych, w tym ćwiczenia obrończe psów patrolowo-tropiących, pokaz wyszukiwania narkotyków, ćwiczenia z posłuszeństwa ogólnego a także pokaz wyszkolenia jeźdźców-policjantów i pokaz sprawności użytkowej koni służbowych. Powiatowa i Ochotnicza Straż Pożarna prezentowała sprawnie przeprowadzoną akcję ratowniczą, był Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA” i helikopter policyjny. Nasz Instytut i Wydział reprezentowali: Stowarzyszenie Miłośników Żubrów z mgr Jolantą Kaczmarską i mgr Angeliką Nieszala, trójka studentów z Koła Naukowego Atlas z dr hab. Dorotą Tumialis i dr Anną Mazurkiewicz-Woźniak oraz dr Arkadiusz Matuszewski, mgr Damian Bień i mgr Partycja Ciborowska, którzy pokazywali drób ozdobny. Nasze stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, dzieci i młodzież mieli okazję zobaczyć prawdziwe kury, węże, pająka ptasznika, karaczany madagaskarskie, ale także czaszki żubrów.

zdj. P. Ciborowska, asp. szt. D. Ratajczak
Picsart_23-06-06_11-49-13-726 IMG_20230606_094751
IMG_20230606_094727 IMG_20230606_094736
IMG_20230606_094718
 6-35219
6-35222
6-35221
6-35229

POWER – Wytwarzanie produktów pochodzenia zwierzęcego….

ważne

Szanowni Państwo,

zapraszam wszystkich na warsztaty.

Poniżej link

Warsztaty praktyczne_P_3_Wytwarzanie produktów pochodzenia zwierzęcego_1


Dni SGGW 2023 już za nami

czwartek 1.06.2023

baner_www-sggw_ 1080x660-80Tegoroczne Dni SGGW odbywały się w dniach 19-20 maja 2023 r. Towarzyszyły im różne ciekawe wydarzenia. Na uroczystym posiedzeniu Senatu SGGW w piątek 19 maja tytuł doktora honoris causa nadany został Panu Prof. dr hab. Leszkowi Żukowskiemu. Medale Instytutu Agronomicznego w Marymoncie odebrali Prof. dr hab. Andrzej Pisula, prof. dr hab. Sławomir Podlaski i Prof. dr hab. Alojzy Szymański. Odznakę Honorową „Za Zasługi dla SGGW” otrzymali: Adam Kwiatkowski, Jeronimo Martins Polska S.A. (w imieniu firmy odznakę odebrał Arkadiusz Mierzwa), Leon Wawreniuk, Marcin Majchrzak, Janusz Goło, Grzegorz Bartoszewski, Piotr Bednarczy, Anna Berthold-Plut, Stanisław Gawroński, Zdzisław Wyszyński i Krzysztof Szwejk. Siedmioro studentów naszej Uczelni otrzymało stypendia Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2022/2023, czworo z nich studiuje na kierunku Bioinżynieria zwierząt na naszym Wydziale: Patryk Bujarski, Kacper Kajetan Kawalski, Jakub Krzysztof Martynow i Pola Pruchniak. JM Rektor wręczył wyróżnionym Studentów uroczyste dyplomy.

„Dni SGGW” to wspaniałe święto naszej Uczelni, prezentacja wszystkich Instytutów i Wydziałów, konkursy, pokazy, wykłady i wiele innych atrakcji takich jak występy LZA „Promni”, Orkiestry Reprezentacyjnej, Chóru SGGW oraz formacji tanecznej Sqer Dance. Na naszym stoisku działo się jak zawsze najwięcej. Były prezentowane różne gatunki zwierząt (ssaki, ptaki, owady, gady, płazy, ryby, skorupiaki) z RZD Żelazna, z Koła Zwierząt Doświadczalnych i Laboratoryjnych, z Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt, z Koła Naukowego Zoologów, z Koła Naukowego Atlas, z Samodzielnego Zakładu Ichtiologii i Biotechnologii w Akwakulturze, z Pracowni Pszczelnictwa oraz z prywatnej hodowli (dr A. Matuszewski). Prezentowały się wszystkie koła naukowe działające przy naszym Wydziale, a goście odwiedzający kampus uczelni brali udział w różnych quizach i prezentacjach. Swoje stoisko miało także Stowarzyszenie Miłośników Żubrów. W sobotę odbyły się pokazy wyszkolenia psów służbowych z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach oraz pokazy wyszkolenia koni policyjnych z Ogniwa Konnego Sekcji Konnej Przewodników Psów Służbowych Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komenda Stołeczna Policji. Oba pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności.


Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie