W piątek 7 kwietnia Polskie Towarzystwo Zootechniczne, Koło we Wrocławiu, zorganizowało zebranie referatowo-dyskusyjne. Reprezentanci Polskiego Klubu Sokolników PZŁ „Gniazdo Sokolników” zostali poproszeni o wygłoszenie prelekcji w celu przybliżenia słuchaczom tematyki związanej z ptakami drapieżnymi i sokolnictwem. W ramach współpracy naszego koła naukowego z „Gniazdem Sokolników”, prezes KN Aves Renáta Tobolová również otrzymała możliwość wygłoszenia referatu. Jej wykład dotyczył największego na świecie szpitala dla sokołów – Abu Dhabi Falcon Hospital, gdzie w zeszłe wakacje odbyła 8 tygodniowy staż z medycyny ptasiej. Pozostałe wykłady wygłosili Pan Adam Dopierała (sokolniczy Polskiego Klubu Sokolników PZŁ „Gniazdo Sokolników”) oraz Pan Rafał Kruk (zastępca sokolniczego „Gniazda Sokolników”). Słuchacze byli tak zaciekawieni, że nie mogli rozstać się z sokolnikami. Dlatego Pan Tomasz Wykner (sekretarz „Gniazda Sokolników”) wygłosił dodatkowy (nieplanowany!) referat dotyczący psów podsokolich. Uczestnicy spotkania z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wszystkich prelekcji, o czym świadczyła między innymi pokaźna ilość zadawanych pytań.
Konkurs o dobrostanie
Na wniosek Zespołu ds Dobrostanu Zwierząt Wydziału Nauk o Zwierzętach ogłaszamy konkurs na hasło dotyczące dobrostanu zwierząt gospodarskich, towarzyszących , laboratoryjnych, dzikich … Hasła będą wykorzystane w czasie Dni SGGW do promowania dobrostanu zwierząt, szacunku do zwierząt, przeciwdziałaniu znęcaniu się nad zwierzętami i złemu traktowaniu.
Termin nadsyłania haseł – 6.05.2017r. na adres mailowy: martyna_batorska@sggw.pl. W mailu należy podać proponowane hasło oraz imię i nazwisko jego autora/autorów. Zespół ds Dobrostanu Zwierząt wybierze najlepsze hasła.
Autorzy najlepszych haseł otrzymają nagrody książkowe ufundowane przez Panią Dziekan.
Goście na Wydziale: firma Bellako Sp. z o.o. i DSM Nutritional Products Sp. z o.o.
W dniu 9 kwietnia 2017 r. gościliśmy na Wydziale Nauk o Zwierzętach firmę Bellako Sp. z o.o., która 24 kwietnia obchodzi jubileusz 30-lecie swojej działalności. Studenci WNZ studiów niestacjonarnych II stopnia mieli okazję zapoznać się z naturalnymi wyciągami roślinnymi, które produkuje polska firma Bellako Sp. z o.o. Dyrektor Daniel Róg i Pan Paweł Solarczyk podczas zajęć z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” przekazali studentom wiedzę z zakresu produkcji, właściwości oraz zastosowania w przemyśle spożywczym i intensywnej hodowli zwierząt bogatej oferty Bellako. Goście przedstawili także najnowsze wyniki badań zastosowania nowych rozwiązań w żywieniu kurcząt brojlerów oraz kur niosek, za które firma otrzymała wyróżnienie w konkursie „Innowacyjny produkt rolniczy 2016” w kategorii pasze i dodatki paszowe. Pani Katarzyna Frączak opowiedziała o praktycznym zastosowaniu roślinnych dodatków w żywieniu kur niosek. Po raz pierwszy na zajęciach gościliśmy przedstawiciela firmy DSM Nutritional Products Sp. z o.o. z Mszczonowa Panią Katarzynę Bogdańską. Pani Katarzyna przybliżyła słuchaczom historię firmy i lokalizacje fabryk surowców i premiksów w Polsce. Omówiła możliwości analityczne jednego z centrum badawczo-naukowego Village Neuf we Francji. Pani Katarzyna przedstawiła ofertę produktową firmy z uwzględnieniem działu zdrowia i żywienie ludzi oraz zwierząt. Składamy podziękowanie Przedstawicielom obu firm za przybycie i prezentacje innowacyjnych produktów stosowanych w intensywnej produkcji zwierzęcej.
Zmarł Prof. dr hab. Zygmunt Jasiński
Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 15 kwietnia 2017r. zmarł Profesor dr hab. Zygmunt Jasiński. Zygmunt Jasiński urodził się 27 marca 1939r. w Augustowie. Studiował na Wydziale Zootechnicznym SGGW w latach 1957 – 1962. Od 1962r. do 1964 r. pracował w Zakładzie Pszczelnictwa na Wydziale Ogrodniczym SGGW jako pracownik naukowo-techniczny; od 1964r. do 1965r. na stanowisku asystenta, a od 1966r. jako starszy asystent. W 1970r. został przeniesiony wraz z Zakładem Pszczelnictwa na Wydział Zootechniczny SGGW do Zakładu Hodowli Owadów Użytkowych Instytutu Biologicznych Podstaw Hodowli Zwierząt. W 1972r. uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych i objął stanowisko adiunkta. W 1995r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego, a w 2002r. tytuł profesora. W latach 1996 – 2009 był kierownikiem Pracowni Hodowli Owadów Użytkowych SGGW. Profesor Zygmunt Jasiński był autorem 104 publikacji, współautorem 2 podręczników, promotorem 9 prac doktorskich i 116 prac magisterskich. Specjalizował się w dziedzinie biologii rozrodu pszczół. Był jednym z pierwszych w Polsce specjalistów w dziedzinie sztucznego unasieniania matek pszczelich. Na początku lat 60-tych XX wieku opanował technikę sztucznego unasieniania i uczestniczył w szeregu badań nad jej doskonaleniem. Profesor Jasiński badał również zjawisko uszkadzania matek pszczelich. Badania miały pionierski charakter a zjawisko uszkadzania stanowiło tematykę kilkunastoletnich badań. Odkrył i opisał 26 rodzajów uszkodzeń ciała matek. Opracował metody przechowywania matek zapobiegające uszkadzaniu ich przez pszczoły. Otrzymał liczne nagrody, m.in.: PAN w 1979r., Ministra Rolnictwa w 1976r. i 1984r., Nagroda Norweskiego Związku Pszczelarzy w 1977r. Prowadził szkolenia i kursy inseminacji w NRD, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Pan Profesor Zygmunt Jasiński był mocno zaangażowany w działalność społeczną. Pełnił szereg ważnych funkcji w wielu organizacjach państwowych np. był przewodniczącym Komisji Hodowlanej w Polskim Związku Pszczelarskim, wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
Profesor Jasiński był życzliwym człowiekiem, serdecznym dla współpracowników i studentów, wszyscy mogli liczyć na Jego wsparcie zarówno w sprawach zawodowych jak i osobistych. Był bardzo lubiany, był osobą towarzyską, uzdolnionym gawędziarzem. Kochał przyrodę, kochał ludzi, kochał życie. Będzie nam Go bardzo brakowało.
Nabożeństwo żałobne odbędzie się 22 kwietnia 2017r. (sobota) o godz. 14,00 w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła przy ul. Senatorskiej 16, w Skierniewicach.
Msza Święta w intencji Zmarłego odbędzie się w dniu 21 kwietnia 2017r. (piątek), o godz. 18,00 w Kościele Dolnym Świątyni Opatrzność Bożej w Warszawie, ul. Księdza Prymasa Augusta Hlonda 1.
Wielkanoc 2017
Wszystkim Pracownikom, Doktorantom i Studentom składamy życzenia zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych radością płynącą ze Zmartwychwstania Jezusa, nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia oraz serdecznych chwil spędzonych w gronie Rodziny i Przyjaciół.
NIECZYNNY DZIEKANAT
Szanowni Państwo,
14 kwietnia 2017 roku dziekanat czynny od 10:00 do 12:00
18 kwietnia – NIECZYNNY
Życzymy Wesołych Świąt Wielkanaocnych
Wyróżnienia JM Rektora SGGW
Pani dr Marta Kutwin z Katedry Żywienia i Biotechnologii Zwierząt oraz Pan dr Krzysztof Damaziak z Katedry Szczegółowej Hodowli Zwierząt otrzymali wyróżnienia JM Rektora SGGW za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne w roku 2016, które znacząco wpływają na rozwój, promocję oraz prestiż Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Następna strona »