Ćwiczenia psów ratowniczych – Rabka Zdrój

niedziela 16.11.2014

SKUNKSW dniu 15.11.2014r. przedstawiciele: Wydziału Medycyny Weterynaryjnej – dr Michał Skibniewski oraz Wydziału Nauk o Zwierzętach: dr hab. Ewa Skibniewska i dr hab. Martyna Batorska byli obserwatorami ćwiczeń psów ratowniczych na poligonie Grupy Podhalańskiej GOPR i Fundacji Wspierania Ratownictwa Górskiego na Podhalu. Ćwiczenia miały na celu wykazać wpływ gazu propan butan na pracę psów ratowniczych.
W ćwiczeniach czynnie wzięło udział 7 psów ratowniczych z Grupy Podhalańskiej GOPR i Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach oraz przedstawiciele:
Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt, Polskiej Akademii Nauk
Gaspolu Nowy Targ,
Polskiej Organizacji Gazów Płynnych,
Centrum Zdrowia Małych Zwierząt – Medico Vet z Kęt,
GPR OSP Kęty, GP GOPR, FWRGP.
Ćwiczenia obejmowały elementy lokalizacji osób w ruinach i zapachu ludzkiego w mikrolokalizacji, w kontrolowanych warunkach zagazowania terenu i próbek zapachowych dawkami propanu-butanu bezpiecznymi dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.