Zwierzęta domowe należące do inwazyjnych gatunków obcych IGO – przepisy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynikającymi z ustawy o gatunkach obcych, 18 czerwca 2022 mija termin przesyłania wniosków na dalsze przetrzymywanie zwierząt domowych należących do inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla Polski i Unii. Posiadacze tych zwierząt mogą ubiegać się o ich dalsze przetrzymywanie do naturalnej śmierci albo przekazać je wyznaczonego terminu osobie posiadającej stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt albo uśmiercić zwierzę z pomocą lekarza weterynarii.Powyższy termin dotyczy osób, które nie posiadają zezwoleń wystawionych na te zwierzęta na podstawie dawnego art. 120 ustawy o ochronie przyrody. Posiadacze tych zezwoleń mają czas na uzyskanie nowych do dnia 19 grudnia 2022, jednak jedynie w przypadku gatunków ujętych w wykazie IGO stwarzających zagrożenie dla Unii, podczas gdy zezwolenia otrzymane na gatunki ujęte w wykazie IGO stwarzających zagrożenie dla Polski zachowują swoją ważność.Wybrane gatunki z wykazu IGO stwarzających zagrożenie dla Unii:
- żółw ozdobny (wszystkie podgatunki, w tym żółw czerwonolicy, żółw żółtolicy, żółw żółtobrzuchy) Trachemys scripta
- szop pracz Procyon lotor
- sumik koralowy Plotosus lineatus
- rak marmurkowy Procambarus virginalis
- rak luizjański Procambarus clarkii
- nutria Myocastor coypus
- gęsiówka egipska Alopochen aeguptiacus
- burunduk Tamias sibiricus
- bass słoneczny Lepomis gibbosus
Wybrane gatunki z wykazu IGO stwarzających zagrożenie dla Polski:
- bernikla kanadyjska Branta canadensis
- jeleń aksis Axis axis
- jeleń sika Cervus nippon
- maral Cervus elaphus sibiricus
- pirapitinga Piaractus brachypomus
- żółw jaszczurowaty Chelydra serpentina
- żółw malowany Chrysemys picta
- żółw ostrogrzbiety Grapthemys pseudogographica
- Corbicula fluminea
Dlaczego warto zarejestrować swoje zwierzęta? Dla samych zwierząt, a konkretniej, aby bez problemu można było je oficjalnie przekazać nowemu opiekunowi w sytuacji, gdy ich dotychczasowy opiekun nie mógł się nimi dłużej zajmować; aby można było zapewnić im opiekę weterynaryjną. Jest to obowiązek wynikający z przepisów prawa, a jednocześnie obowiązek każdego odpowiedzialnego opiekuna zwierząt domowych, który ma zapewnić właściwą opiekę swoim podopiecznym.
Aby ułatwić pracę przy wypełnianiu wniosku nasz pracownik mgr inż. Rafał Maciaszek przygotował ogólnodostępną instrukcję jego uzupełniania, która jest dostępna tutaj: https://lowcaobcych.pl/wniosekIGO/. W razie wszelkich pytań prosimy o kontakt z mgr inż. Rafałem Maciaszkiem (rafal_maciaszek@sggw.edu.pl).