Konferencja naukowa „NanoMED-2016”
W dniach 7-9 listopada odbędzie się w SGGW międzynarodowa konferencja naukowa na temat zastosowania osiągnięć nanotechnologii w medycynie „NanoMED-2016”. Konferencja jest organizowana w ramach współpracy pomiędzy „The Nanosmat Society” z siedzibą w Manchester (UK), Stowarzyszeniem Innowacyjna Polska Wschodnia” oraz Katedrą Żywienia i Biotechnologii Zwierząt Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przesłaniem tego spotkania jest przekształcenia idei, wynalazków i osiągnięć nanotechnologii w praktyczne zastosowanie w medycynie. Uczestnicy konferencji, naukowcy o rodowodzie fizyko-chemicznym będą budować wspólny dialog z biologami i lekarzami by powstawały innowacyjne rozwiązania dedykowane postępowi medycyny. Innowacyjność ma szczególne szanse zaistnienia na granicy nauk, a „nanomedycyna” to medycyna interfejsu biologii i medycyny z fizyką, chemią i inżynierią materiałową.
Tegoroczna konferencja NanoMED-2016 jest wyjątkowym spotkaniem, skupiającym międzynarodowych ekspertów i naukowców z zakresu nanotechnologi, nanobiotechnologii, nanomedycyny czy nanobiomateriałów z całego świata. Uczestnicy konferencji wysłuchają wykładów plenarnych, które będą prezentowane przez liderów innowacyjnych rozwiązań nanotechnologicznych, które zostały zastosowane w medycynie. Wykład wygłosi między innymi profesor Alexander Seifalian z University College London, światowej sławy profesor medycyny regeneracyjnej, który wraz z zespołem opracował metody „hodowania” sztucznych narządów z komórek własnych pobranych od pacjenta. W konferencji wezmą udział naukowcy i liderzy nanonauk z całego świata, a między innymi z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Holandii, Luksemburga Włoch, Czech, Ukrainy, Turcji, Kazachstanu, Korei, Taiwanu, Indonezji i innych krajów.
Podczas spotkania prezentować będą swe badania liczni naukowcy zajmujący się “nanomedycyną” z Polski, jak profesor Jacek Gronwald z pomorskiej Akademii Medycznej zajmujący się genetyką nowotworów, profesor Piotr Wilczek z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgi w Zabrzu specjalista w zakresie zastosowania w terapii chorób serca komórek macierzystych czy profesor Tomasz Ciach z Politechniki Warszawskiej zajmujący się systemami podawania leków i biomateriałami. Liczna grupa naukowców z SGGW z Wydziału Nauk o Zwierzętach oraz Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji przedstawią niezwykle interesujące wyniki swoich badań i zgłoszeń patentowych z zakresu badania toksyczności nanomateriałów, antymikrobiologicznych właściwości nanocząstek, a przede wszystkim badań wnoszących nowe rozwiązania do terapii antynowotworowej z zastosowaniem grafenu i możliwości wykorzystania grafenu jako podłoża do hodowli tkanki mięśniowej.
Spotkanie NanoMED-2016 jest kontynuacją i stanowi 4 z kolei konferencję organizowaną przez „The Nanosmat Society”. Pierwsze trzy z nich odbyły się w Anglii w 2012 roku w University College London, w 2014 roku w Royal Free Hospital i w roku 2015 w University of Manchester. Równocześnie konferencja jest 10 z kolei forum, organizowanym przez Stowarzyszenie Innowacyjna Polska Wschodnia pod nazwą International Forum on Innovative Technologies for Medicine.