photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10


16-17.10.2015 Międzynarodowa Konferencja

niedziela 22.11.2015

16-17.10.2015 Międzynarodowa Konferencja „Sokolnictwo – wpływ na bioróżnorodność i dziedzictwo kulturowe w Polsce i w Europie”

W dniach 16 i 17 października część z nas pojechała na Międzynarodową Konferencję „Sokolnictwo – wpływ na bioróżnorodność i dziedzictwo kulturowe w Polsce i w Europie” w Supraślu. Tym razem nie wzięliśmy ze sobą naszych ptasich podopiecznych, ale za to wysłuchaliśmy wielu ciekawych i pouczających wykładów.
Po wielu zawirowaniach podczas podróży wreszcie dotarliśmy na miejsce, w samą porę na wykład inauguracyjny pana Janusza Sielickiego (wiceprezesa IAF na Europę), który dotyczył sokolnictwa jako narzędzia ochrony bioróżnorodności. Zaraz potem, dzięki panu Sławomirowi Sielickiemu, wysłuchaliśmy krótkiej historii sokolnictwa i obejrzeliśmy dokument o reintrodukcji sokoła wędrownego w Polsce. Profesor Vladimir Galushin (Moscow Pedagogical State University) opowiedział o dużych sokołach północnej Eurazji, najnowszej tendencji demograficznej i stanie ich ochrony. Pan Leor Jacobi (Bar-Ilan Univesity) wprowadził nas w temat rabinów na polowaniu w swoim wykładzie „Sokolnictwo, Ƙʋѵɳγέω i muszkiet: rabini na polowaniu”. Następnie mgr Marlena Wilczak (Uniwersytet Warszawski) wygłosiła referat dotyczący znaczenia „Myślistwa ptaszego” Mateusza Cygańskiego w staropolskiej literaturze łowieckiej oraz jego wkładzie w rozwój nauk ornitologicznych. W trakcie przerwy na kawę dr Piotr Adamiak opowiedział nam o swojej hodowli rarogów górskich oraz zajęciach edukacyjnych, którymi się zajmuje. Po tej krótkiej przerwie dr Natalino Fenech (University of Malta) zapoznał nas z sytuacją ptaków drapieżnych i sokolnictwa na Malcie. Przedstawicielka Politechniki Białostockiej dr hab. Svetana Kul-Sylvestrova powiedziała nam nieco na temat zasobów przyrodniczych w inwentarzach majątków i starostw na ziemiach Białorusi między XVI-XVIII wiekiem. Dzięki pani Alenie Lustinie (Yanka Kupala State University of Grodno) dowiedzieliśmy się, jakie środki ograniczające polowania zostały zastosowane na Białorusi w celu ochrony bioróżnorodności. Na koniec pierwszego dnia konferencji pan Artur Gaweł (Dyrektor Białostockiego Muzeum Wsi) wprowadził nas w szczegóły projektu „Sokolarnia”. Niedługo potem pojechaliśmy zwiedzić Białostockie Muzeum Wsi i zaproszono nas na biesiadę.
Kolejny wspaniały dzień na konferencji rozpoczęliśmy wykładem profesora dr hab. Andreia Zinovieva (Tver State University) „Sokolnictwo w Rosji: historia i archeologia”. Była to jedna z ciekawszych prezentacji, podczas której dowiedzieliśmy się, jakie ptaki utrzymywano w rosyjskich sokolarniach między XIII a XVI wiekiem. Archeolodzy znaleźli nawet kości ptaków z niezdjętymi pętami! Następnym tematem był motyw i symbolika sokoła w heraldyce, z którym zapoznał nas dr hab. Piotr Gołdyn z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. O połowach sokołów w dawnych Prusach w XV-XVI wieku opowiedział dr Cezary Tryk, zaś o sokolnictwie w Wielkim Księstwie Litewskim w tamtym okresie – pan Toma Zarankaite (Vilnius University). Dr Jevgeni Shergalin (Falconry Heritage Trust) przybliżył nam cel oraz pierwsze efekty działania swojego projektu, który zakłada przeprowadzenie wywiadów z osobami najbardziej zasłużonymi dla sokolnictwa z całego świata. Pan Atef Jenhani z organizacji IAF Tunesia przedstawił nam sytuację sokolnictwa jako dziedzictwa kulturowego w Tunezji i w regionie śródziemnomorskim. Z referatu pana Aliakseia Biletskiego (Yanka Kupala State University of Grodno) dowiedzieliśmy się, jak wyglądało szkolenie lekarzy weterynarii pod koniec XVIII wieku i na początku XIX. Zaraz potem mgr Daria Misiak wyjaśniła nam w swoim referacie, jak postrzegano sowy w polskiej kulturze ludowej – ptaki te były bardzo źle kojarzone i zwiastowały nieszczęście. Podczas przerwy obiadowej pani Tula Stepert z IAF Women Working Group poprosiła nas o wspólne zdjęcie i przybliżenie krótkiej historii naszego Koła. Powiedziała, że jesteśmy idealnymi kandydatami do międzynarodowej grupy IAF Young Falconry, a żeńską część naszej załogi zaprosiła na przyszłoroczną konferencję w Holandii organizowaną przez Diany dla kobiet interesujących się myślistwem.
Kolejna sesja wykładów dotyczyła sokolnictwa jako narzędzia edukacji ekologicznej. Jako pierwsza wystąpiła dr hab. Ewa Łukaszyk (Uniwersytet Warszawski) z tematem „Lekcja sokolnictwa – praktyka wprowadzania sokolnictwa do interdyscyplinarnego programu studiów”. Dr Piotr Adamiak (Stowarzyszenie na rzecz dzikich zwierząt „Sokół”) w następnej prezentacji wytłumaczył nam, jak należy prawidłowo przeprowadzać zajęcia z sokolnictwa. Następnie pani Elizabeth Leix (IAF Women Working Group) opowiedziała o swoich przemyśleniach dotyczących sokolnictwa i edukacji. Pani Nicola Dixon (School Links Project) powiedziała, w jaki sposób można wykorzystać sokolnictwo do nawiązywania kontaktów pomiędzy instytucjami edukacyjnymi. Obecnie organizacja umożliwia dzieciom z całego świata poznanie tematyki ptaków drapieżnych oraz ich biologii i ochrony dzięki temu, że każde z dzieci tworzy prezentację o ptakach w swoim kraju, kulturze z nimi związanej i jak można im pomagać, a następnie wysyła je do dzieci z innych zakątków świata. Na zakończenie konferencji mgr Iwona Lewkowicz (Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku) przedstawiła nam projekt edukacji przyrodniczej w przedszkolu, który niedawno wszedł w życie na terenie Białostockiego Muzeum Wsi – „Leśne Ludki”.
Wszystkim członkom Koła Naukowego Aves konferencja bardzo się podobało, każdy znalazł temat dla siebie i na pewno za rok pojedziemy znowu!

zd1
zd2
zd3

Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie