07.05.2015 Spotkanie KNAves

niedziela 18.10.2015

1-36

Dnia 7 maja 2015 roku odbyło się kolejne spotkanie Sekcji Sokolniczej Koła Naukowego Aves tym razem poświęcone bynajmniej nie sokołom, ale ptakom z rzędu Strigiformes, czyli… sowom. Te ostatnio modne i przybierające na popularności ptaki zostały profesjonalnie przedstawione na naszym spotkaniu. Spotkanie poprowadziła Ilona, właścicielka sowy płomykówki o imieniu Gizmo. Zapoznaliśmy się z mitami i przesądami dotyczącymi sów – czy wiecie, że w niektórych krajach Ameryki Południowej sowy są zabijane poprzez ukrzyżowanie, gdyż podobno przynoszą nieszczęście? Przedstawiono też systematykę sów oraz ogromną liczebność gatunków z rzędu Strigiformes. Mogliśmy również usłyszeć, a raczej „nie słyszeć” cichego lotu płomykówki (Tyto alba) w porównaniu z ptakami dziennymi – tu jastrzębia Harrisa (Parabuteo unicinctus). A czemu sowy latają tak cicho? My dowiedzieliśmy się na spotkaniu… podpowiem tylko, że chodzi tu o strukturę piór. Co jeszcze zapamiętamy z tego spotkania? Ptaki te nie mają wola, a wypluwki zrzucają bezpośrednio z żołądka. Sowy nie trawią kości, więc ich wypluwek można używać w celu badania występowania zwierząt nocnych na danym terenie – po rozdzieleniu wypluwki i analizie znajdujących się tam kości można je oznaczyć za pomocą klucza. Zaznaczyć trzeba, że sowy nie są ptakami wykorzystywanymi w sokolnictwie, pełnić za to mogą rolę edukacyjną, pomagając szerzyć wiedzę o ptakach między innymi wśród uczniów warszawskich szkól, co od dłuższego czasu czynią członkowie Koła Naukowego Aves. Pod koniec spotkania został wyświetlony film sprezentowany nam przez Stowarzyszenie Ochrony Sów (SOS) pod tytułem: „Sowy Polski”, upamiętniający pracę znanego przyrodnika Artura Tabora.

Warto wiedzieć więcej o wszystkich ptakach, nie tylko sokolniczych.

Informacji o kolejnych spotkaniach szukajcie na naszym profilu na facebooku: Koło Naukowe Aves.