31.03.2015 Prezentacja projektu ścieżki edukacyjnej o sokole wędrownym

niedziela 18.10.2015

Dnia 31.03.2015r. przedstawiciele Koła Naukowego Aves Mikołaj Paszkowski i Paweł Kosiarz odbyli wizytę w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawa przy ulicy Nowogrodzkiej 43. Wraz z podopiecznym kolegi Mikołaja, sokołem wędrownym, udali się tam w celu wsparcia przedstawicieli Falco Fanów w prezentacji dotyczącej wspomnianego gatunku. Ich prezentacja polegała na przedstawieniu wyjątkowej ścieżki edukacyjnej o sokole wędrownym, która miałaby zostać utworzona wokół Pałacu Kultury i Nauki. Jej wyjątkowość polegałaby miedzy innymi na tym, że byłaby to pierwsza tego rodzaju ścieżka poświęcona gatunkowi ptaka drapieżnego w Europie. Jej umiejscowienie przy PKiN także nie jest przypadkowe, ponieważ, jak wiadomo od wielu lat, na jego szczycie znajduje się gniazdo dwóch sokołów wędrownych – Warsa i Sawy, które jeszcze ok. 4 lat temu wyprowadzały tam lęgi, a obecnie tylko tam „rezydują”. Prezentacja trwająca 3 minuty była jedyna w swoim rodzaju, a obecność ptaka drapieżnego wywołała duże poruszenie wśród ludzi obecnych na zebraniu, niemających na co dzień możliwości obcowania z ptakiem drapieżnym. Niestety mimo oryginalności i niskiego nakładu finansowego potrzebnego temu projektowi w stosunku do reszty prezentowanych, pomysł ścieżki edukacyjnej o sokole wędrownym został odrzucony. Mamy nadzieję, że za rok uda się wspomniany projekt zrealizować, za co całe KNAves trzyma kciuki i wspiera działaczy Falco Fanów.

1111-11