11.03.2015 zajęcia dla dzieci na Wydziale Leśnym SGGW

niedziela 18.10.2015

Dnia 11.03.2015r. członkowie naszego koła zostali zaproszeni przez Wydział Leśny do pomocy przy projekcie, który realizują. Polega on na edukowaniu dzieci przede wszystkim na temat ochrony przyrody, szczególnie lasów i zwierząt w nich mieszkających oraz pracy leśnika. Towarzyszyły nam: myszołów Methys oraz rarogi Ufka i Furia. Zajęcia odbywały się z grupą uczniów 3-ciej klasy szkoły podstawowej. Dzieci od początku były bardzo zaciekawione, słuchały uważnie i brały czynny udział w prelekcji. Najpierw przedstawiciele Wydziału Leśnego zaprezentowali swoją prezentację. Opowiadali o rodzajach polskich lasów i drzewach w nich występujących. Ku zaskoczeniu wszystkich uczniowie rozpoznawali przedstawione na zdjęciach rośliny. Następnie przeszli do tematu nam bliższego i pokazali mieszające w lasach zwierzęta. Dzieci z wielkim zdumieniem dowiedziały się, że sarna nie jest żoną jelenia, a są to dwa odrębne gatunki; przekonującym dowodem były poroża, które mogły wziąć do ręki. Nadszedł czas prezentacji naszych ptaków. Opowiedzieliśmy o tym, co wyróżnia ptaki drapieżne spośród innych, co jedzą, jak polują, jakie są polskie gatunki i gdzie możemy je spotkać. Zostały omówione różnice w polowaniu i zachowaniu różnych gatunków. Akcesoria sokolnicze zostały puszczone po sali. Podczas gdy dzieci oglądały sprzęt, my opowiadaliśmy do czego służy. Niestety bałwanek nie mógł być tak pokazany, ponieważ Methys swoim bystrym okiem od razu go wypatrzyła i nie chciała przepuścić polowania na zdobycz. Dzieci były zachwycone pokrzykiwaniem Furii i pięknie rozkładanymi skrzydłami Methys. W ostatniej części zajęć dzieci miały okazję odsłuchać nagranych odgłosów zwierząt i zgadywać, kto mógł być ich właścicielem. Z tym zdaniem poradziły sobie nadzwyczaj dobrze. Podczas opuszczania sali uczniowie mogli podjeść i pogłaskać ptaki. Niektórzy uwiecznili tę chwilę pamiątkowym zdjęciem. Na koniec wciąż zadawali mnóstwo pytań. Temat jest niewyczerpywany, a czas niestety ograniczony. To były udane zajęcia i jesteśmy usatysfakcjonowani, że mieliśmy możliwość pomóc w edukacji młodych ludzi, którzy być może w przyszłości zajmą się ochroną pięknej polskiej przyrody.

1111-5

1111-6