photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10

Nasi studenci z wizytą w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji bydła mlecznego

piątek 31.01.2025

wegrówW dniu 28 stycznia 2025 r. w ramach przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” studenci studiów magisterskich kierunku zootechnika Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt wraz z pracownikami Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW odwiedzili gospodarstwo Państwa Piotrowskich w Węgrowie, które specjalizuje się w produkcji bydła mlecznego. Na 180 ha utrzymywane jest stado liczące 170 krów mlecznych phf, a wraz z młodzieżą liczy w sumie 350 sztuk. W 2022 r. do użytku oddano nowoczesną oborę wyposażoną w 3 roboty udojowe. Studenci zapoznali się z funkcjonowaniem robotów udojowych i z zarządzaniem stada bydła mlecznego. Bardzo dziękujemy za umożliwienie studentom naszego Wydziału wizyty w gospodarstwie.

 


Goście na Wydziale: firma Orion Pharma Poland i Gospodarstwo Rolne-Fermy Drobiu LUTOSTAŃSCY

wtorek 21.01.2025

21.01.W dniu 20 stycznia 2025 roku gościliśmy na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt w ramach zajęć z przedmiotu „Intensywne Systemy Produkcji Zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów II stopnia przedstawiciela firmy Orion Pharma Poland Sp. z o. o. Pana dr Michała Gaguckiego oraz przedstawiciela Gospodarstwa Rolnego-Fermy Drobiu LUTOSTAŃSCY Pana mgr inż. Kamila Lutostańskiego.

Firma Orion Pharma Poland Sp. z o.o. jest oddziałem fińskiej firmy farmaceutycznej, której produkty są obecne w wielu obszarach, także w medycynie weterynaryjnej i produkcji zwierzęcej. W trakcie swojej prezentacji Pan dr Michał Gagucki przedstawił studentom zagadnienia związane ze znaczeniem mikrobioty jelitowej w produkcji drobiarskiej. Jednym ze sztandarowych produktów oferowanych przez firmę jest Broilact®. Broilact® to fizjologiczna (ustabilizowana) mikrobiota jelitowa uzyskana od zdrowej, dorosłej kury. Kolonizuje ona powierzchnię przewodu pokarmowego tworząc naturalną, dominującą mikrobiotę jelitową. Broilact® jest produktem, który spełnia założenia koncepcji Nurmiego, z którą w trakcie zajęć zapoznał studentów Pan dr Michał Gagucki. Koncepcja Nurmiego opiera się na wykorzystaniu mechanizmu konkurencyjnego wykluczania i zasiedlaniu przewodu pokarmowego mikrobiotą jelitową zdrowej, dorosłej kury. Studenci dowiedzieli się również jak ważne jest zachowanie łańcucha mikrobiologicznego w produkcji drobiarskiej oraz jakie są zagrożenia, kiedy łańcuch ten zostaje przerwany. Jedna dawka produktu Broilact® zastosowana w wylęgarni lub przy wstawieniu piskląt zapewnia trwającą przez całe życie naturalną ochronę przed chorobotwórczymi bakteriami. Już po 60 minutach od podania mikrobioty ptaki są chronione przed różnymi patogenami a szczególnie przed drobnoustrojami z rodzaju Salmonella. Konsekwentne stosowanie produktu oraz skuteczne zarządzanie zabiegami higienicznymi na fermie prowadzą do zmniejszenia potrzeby leczenia przeciwdrobnoustrojowego ptaków, ograniczając zużycie antybiotyków.

W drugiej części zajęć głos zabrał Pan Kamil Lutostański, który jest synem właścicieli oraz reprezentantem trzeciego pokolenia zajmującego się drobiem nieśnym. Gospodarstwo Rolne – Ferma Drobiu LUTOSTAŃSCY to niewielkie, rodzinne gospodarstwo, które od ponad sześćdziesięciu lat specjalizuje się w produkcji jaj konsumpcyjnych w klatkowym oraz ściółkowym systemie produkcji. Dodatkowo w ramach działalności gospodarstwa prowadzona jest również produkcji roślin zbożowych wykorzystywanych do wytwarzania pasz skarmianych w żywieniu niosek w myśl strategii „Od pola do stołu”. W pierwszej części swojego wystąpienia Pan Kamil przedstawił historię gospodarstwa zaczynając od samego początku, czyli od 1963 roku. Następnie poruszony został temat dotyczący fermowych systemów utrzymania niosek (z naciskiem na chów ściółkowy i klatkowy), a także obiektów inwentarskich oraz elementów wyposażenia wykorzystywanych w prowadzonych systemach chowu. Na koniec Pan Kamil przypomniał słuchaczom system stosowany w oznaczeniu klas wagowych oraz jakościowych jaj konsumpcyjnych.

Składamy serdeczne podziękowania Panu dr Michałowi Gaguckiemu i Panu mgr inż. Kamilowi Lutostańskiemu za przedstawienie osobistych ścieżek kariery zawodowej oraz podzielenie się swoją praktyczną wiedzą ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii
i Ochrony Zwierząt SGGW.

IMG_0287 IMG_0289
IMG_0294 IMG_0305
IMG_0299 IMG_0296

 


Gość na Wydziale: firma Ferma Pro

FermaProW dniu 16 stycznia 2025 r. gościliśmy na zajęciach studiów II stopnia na kierunku Zootechnika, z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” absolwenta Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW, product ownera systemu Ferma Pro, Pana Pawła Szymańskiego.

Ferma Pro Sp. z o. o.  –  to firma zajmująca się dostarczaniem oprogramowania dla ferm drobiu nieśnego (kury nioski) oraz rzeźnego (brojlery kurze), pozwalającego na zbieranie, zapisywanie, analizowanie i porównywanie danych. Celem systemu jest zwiększenie wydajności produkcji, optymalizacja wyników chowu oraz oszczędność czasu i pieniędzy potencjalnego użytkownika. Spędzając zaledwie kilka minut dziennie na obsłudze oprogramowania, użytkownik monitoruje wydajność fermy, porównuje własne wyniki, a nawet ma możliwość anonimowego porównywania z innymi fermami wykorzystującymi oprogramowanie. System automatycznie informuje o odchyleniach w poborze paszy i wody oraz wynikach produkcji. Dodatkowo potencjalny użytkownik ma zapewniony stały dostęp do oprogramowania online, w dowolnym miejscu na świecie.

Na początku swojego wystąpienia Pan Paweł odniósł się do podobieństw występujących między oprogramowaniem firmy Ferma Pro, a wykorzystywanymi na co dzień przez człowieka monitorami aktywności, np. tętna, spalanych kalorii, ciśnienia krwi. Następnie prelegent zapoznał studentów z kompleksowym działaniem oprogramowania na fermach zajmujących się chowem drobiu nieśnego, jak i rzeźnego. Na koniec Pan Paweł poruszył również kwestię planowanego przyszłego rozwoju oprogramowani oraz odpowiedział na wszystkie pytania, które pojawiły się ze strony studentów.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Pawłowi Szymańskiemu za przedstawienie najważniejszych obszarów działalności firmy i podzielenie się swoją praktyczną wiedzą ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW.

IMG_0241

 


Goście na Wydziale: firma Cargill i Rettenmaier JRS

czwartek 16.01.2025

13.01.W dniu 13 stycznia 2024 r. gościliśmy na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt w ramach zajęć z przedmiotu „Intensywne Systemy Produkcji Zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów II stopnia przedstawicieli dwóch firm: Panią mgr inż. Katarzynę Asman z firmy Cargill oraz Panią dr inż. Malwinę Zając z firmy Rettenmaier JRS.

Firma Cargill rozpoczął swoją działalność w Polsce w 1991 r., otwierając pierwsze biuro w Warszawie. Dziś zatrudnia około 3 000 osób w 23 lokalizacjach w całym kraju. Firma prowadzi działalność w następujących obszarach: żywienie zwierząt, produkcja syropów skrobiowych, glutenu oraz alkoholu etylowego, handel zbożami, śrutami i roślinami oleistymi, import surowców i dodatków spożywczych oraz zarządzanie ryzykiem. Polski odział firmy Cargill ściśle współpracuje z oddziałami w innych krajach (Niemcy, Szwajcaria, Argentyna, Holandia i Ukraina), aby na co dzień zapewnić jak najlepsze produkty i rozwiązania dla swoich klientów. W pierwszej części zajęć Pani Katarzyna Asman zapoznała studentów
z prowadzonymi przez firmę badaniami dotyczącymi scharakteryzowania potencjalnego klienta sektora pasz dedykowanych dla drobiu utrzymywanego w warunkach chowu przydomowego. Następnie prelegentka poruszała tematykę związaną z obecnie rozwijającymi się trendami w tzw. przydomowym odchowie drobiu. W końcowej części swojego wystąpienia Pani Katarzyna Asman przedstawiła studentom portfolio produktów firmy Cargill dotyczące m.in. pasz przeznaczonych dla różnych gatunków drobiu przydomowego z linii Kurka Naturka oraz produktów mineralno-witaminowych przeznaczonych dla drobiu przydomowego z linii ProZdorowo.

W kolejnej części zajęć studenci zapoznali się z ofertą firmy Rettenmaier JRS. Rettenmaier JRS to światowy leader w produkcji włókna surowego działający na rynku od 1877 r. Włókno to jest stosowane w wielu dziedzinach życia m.in. w farmacji, kosmetyce, budowie dróg, w przemyśle spożywczym i w żywieniu zwierząt. Firma oferuje innowacyjne produkty ARBOCEL® oraz VITACEL®. Koncentrat włókna surowego ARBOCEL® to produkt, który nie posiada frakcji rozpuszczalnej, fermentującej w odróżnieniu od konwencjonalnych źródeł włókna takich jak otręby, śruta sojowa czy wysłodki buraczane. Wysoce zfibrylizowane włókna ARBOCELU® tworzą w układzie pokarmowym trójwymiarową nierozpuszczalną sieć cząstek, które pęczniejąc rozluźniają strukturę treści jelitowej i korzystnie wpływają na sekrecję enzymów. VITACEL® to funkcjonalne odżywcze włókna roślinne i błonniki pokarmowe, które produkowane są z najwyższej jakości surowców owocowych, warzywnych oraz zbożowych. Mają one zarówno funkcje odżywczo-fizjologiczne, jak i spełniają wymagania funkcjonalne
w przemyśle spożywczym. Pani dr Malwina Zając przybliżyła studentom rolę koncentratu włókna surowego ARBOCEL® w żywieniu trzody chlewnej m.in. loch prośnych. Włókno ARBOCEL® ogranicza stres cieplny, poprawia konsystencję kału, ułatwia wyproszenia, zwiększa liczbę żywo urodzonych prosiąt, przyspiesza pobranie siary, zwiększa pobranie wody w trakcie laktacji (ogranicza MMA), poprawia pobrania paszy w czasie laktacji, zwiększa strawność składników pokarmowych oraz poprawia dobrostan loch w czasie ciąży. Koncentrat włókna ARBOCEL® podawany do paszy dla norek i lisów ma korzystny wpływ na jakość ich skór. Włókno ARBOCEL® jest także stosowane w karmach typu Pet Food, szczególnie w dietach niskokalorycznych i wspomaga trawienie u psów oraz kotów, jest ważnym dodatkiem dla starszych psów, szczeniąt oraz w produktach czyszczących zęby. VITACEL® to naturalny koncentrat włókna surowego, który stosowany w odchowie cieląt przyśpiesza rozwój ich żwacza i poprawia wskaźniki przyżyciowe cieląt. Wczesne wprowadzenie go do diety umożliwia szybsze przyzwyczajenie ssących cieląt do pobierania pasz z włóknem i zapobiega zaburzeniom pokarmowym. Następnie głos zabrał Pan mgr inż. Jakub Urban, absolwent naszego Wydziału obecnie będący również doktorantem oraz pracownikiem Katedry Hodowli i Żywienia Zwierząt INZ SGGW w Warszawie, przestawił znaczenie dodatku koncentratu włókna surowego ARBOCEL® w produkcji drobiarskiej. W przypadku drobiu ARBOCEL® poprawia nieśność, wykorzystanie paszy, zwiększa masę jaja, pozytywnie wpływa na konsystencję odchodów, co sprawia, że warunki odchowu ptaków są dla nich korzystniejsze, a ściółka jest w mniejszym stopniu zawilgocona. Pan mgr Jakub Urban przedstawił wyniki doświadczeń zrealizowanych w ramach przygotowywanej rozprawy doktorskiej.

Składamy serdeczne podziękowania Pani mgr inż. Katarzynie Asman i Pani dr inż. Malwinie Zając za przedstawienie osobistych ścieżek kariery zawodowej oraz podzielenie się swoją praktyczną wiedzą ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW.

IMG_0218 IMG_0216
IMG_0226 IMG_0231

 


I Międzynarodowa Konferencja eMastitis – praktyka, nauka, innowacje

wtorek 14.01.2025

grafika_mała Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w I Międzynarodowej Konferencji eMastitis – praktyka, nauka, innowacje, która odbędzie się w dniu 20.02.2025 r., w budynku 23 kampusu SGGW w Warszawie przy ul. Ciszewskiego 8. Zapraszamy na Konferencję: hodowcó, lekarzy weterynarii, korektorów racic, jednostki naukowe, studentów!

https://youtube.com/shorts/qBddnyr9Ihc?si=MSDlk6XegLWYMgdH

 

program_bez patronow_pkt lek wet_mniejszy


JM Rektor powołał nowych dyrektorów instytutów i kierowników jednostek naukowych

piątek 10.01.2025

sggwW dniu 9 stycznia 2025 r. Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. dr hab. Michał Zasada, wręczył powołania do pełnienia funkcji dyrektorów instytutów i ich zastępców oraz kierowników innych jednostek organizacyjnych w kadencji 2025-2028.  Zgodnie ze Statutem SGGW, kandydaci na dyrektorów zostali wcześniej pozytywnie zaopiniowani przez Senat Akademicki.

Nowi dyrektorzy i kierownicy pełnią swoje obowiązki od 1 stycznia 2025 r.

Powołania otrzymały:

  • dr hab. Kamila Puppel, prof. SGGW – Dyrektor Instytutu Nauk o Zwierzętach
  • dr hab. Monika Michalczuk, prof. SGGW – Z-ca Dyrektora Instytutu Nauk o Zwierzętach

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w realizacji misji oraz dalszego rozwoju jednostek organizacyjnych SGGW, w tym Instytutu Nauk o Zwierzętach.

nominacje-2025


Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie