Goście na Wydziale: Big Dutchman i Lucta S.A.
W dniu 25 listopada 2024 r. gościliśmy na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt, na zajęciach z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku zootechnika przedstawicielki firmy Big Dutchman Panią Dorotę Jakutę i Panią Ewę Szymańską oraz Pana Dyrektora dr inż. Marcina Kamińskiego przedstawiciela firmy Lucta Polska Sp. z o.o. Pierwszą część spotkania poprowadziły Panie z firmy Big Dutchman. Pani Ewa Szymańska poruszyła temat produkcji jaj w krajach UE oraz omówiła trendy konsumenckie w kraju. O dobrostanie kur niosek i nowych systemów chowu takich jak niemiecki system KAT opowiadała Pani Dorota Jakuta. Studenci poznali najnowsze rozwiązania w chowie wolierowym. Przedstawione zostały wady i zalety systemów wielopoziomowych. Panie omówiły budowę i działanie woliery do odchowu NATURA PRIMUS oraz wolier do produkcji NATURA STEP, NATURA STEP XL oraz NATURA TWIN. Ciekawym zagadnieniem było zaprezentowanie przez firmę nieznanego dotąd studentom rozwiązania, jakim jest innowacyjny wymiennik ciepła Earny 2. Wymiennik funkcjonuje na zasadzie przepływu krzyżowego. Oznacza to, że ciepłe powietrze z kurnika i świeże, zimne powietrze przepływają przez wymiennik jednocześnie, ale nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu. Wymiennik umożliwia odzyskanie energii cieplnej, która znajduje się w powietrzu wylotowym z kurników oraz oczyszczenie powietrza wyprowadzanego z kurnika. Zaletami tego rozwiązania są między innymi zmniejszone koszty ogrzewania, zmniejszona emisja amoniaku o 29%, ograniczona emisja zapachów o 33% rocznie oraz poprawa mikroklimatu w kurniku. Pani Dorota Jakuta szczegółowo omówiła przepisy dotyczące alternatywnych metod odchowu kurcząt brojlerów takie jak dodatkowe wyposażenie kurnika w podesty, miejsce do grzebania, grzędy i dostęp do ogrodu zimowego lub dostęp do wybiegu. Zaprezentowane rozwiązania mogą być wykorzystane w odchowie broilera wolnorosnącego. W 2017 r. rozpoczęto wdrażanie rozwiązań zakładających obniżenie obsady kurcząt do 30 kg/m2 w celu zapewnienia ptakom większej przestrzeni do poruszania się, wyrażania naturalnych zachowań i zapewnienie niezakłóconego odpoczynku. Odpowiadając na pytania studentów Pani Dorota Jakuta omówiła również wyposażenie budynków przeznaczonych do tuczu kaczek.
Drugą część zajęć poprowadził Pan Dyrektor dr inż. Marcin Kamiński, przedstawiając 75 lat działalności firmy Lucta S.A., oddziału hiszpańskiej firmy Lucta S.A. założonej w 1949 r., która zatrudnia globalnie ponad 1 tys. osób. Firma specjalizuje się w tworzeniu i produkcji dodatków sensorycznych dla zwierząt, a także aromatów do żywności i kompozycji do chemii gospodarczej, które znajdują zastosowanie w różnych branżach. Dodatki sensoryczne dla zwierząt firmy Lucta odgrywają istotną rolę w poprawie smakowitości pasz oraz wpływają na zwiększenie jej pobrania. Firma Lucta dysponuje innowacyjnym zapleczem badawczym Animal Science Unit wchodzącym w skład Działu Innowacji zlokalizowanego na terenie Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie. Centrum badawcze poza określaniem biologicznych aktywności dodatków paszowych, zajmuje się testowaniem najnowszych rozwiązań w żywieniu trzody chlewnej, przeżuwaczy, drobiu i akwakultury. Na początku spotkania Pan Dyrektor podkreślił znaczenie smaku i zapachu w żywieniu drobiu i możliwości, które stwarza tutaj wykorzystanie dodatków sensorycznych. Następnie omówił opracowany przez firmę Lucta nowatorski dodatek dla drobiu zawierający biologicznie czynne ekstrakty z oliwek, który podnosi odporność zwierząt na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych występujących w trakcie cyklu produkcyjnego. Firma prowadząc liczne badania, publikuje je i dlatego może pochwalić się bogatą biblioteką prac (https://www.lucta.com/en/virtuallibrary/?jsf=epro-posts:jet-smart-filters&tax=category:92) poświęconych zastosowaniu dodatków paszowych w żywieniu różnych gatunków zwierząt gospodarskich jak również najnowszymi obserwacjami dotyczącymi mechanizmów ich działania.
Dziękujemy Państwu za spotkanie ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW i podzielenie się wiedzą w zakresie dobrostanu drobiu. Bardzo ważne było zapoznanie studentów z najnowszymi rozwiązaniami w odchowie i produkcji drobiu, w tym również zastosowanie dodatków stymulujących pobranie paszy i łagodzących skutki stresu u zwierząt w budynkach inwentarskich.