photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10

Koło ATLAS na „I Sympozium STP – Terrarystyka i Herpetologia bez tajemnic”

środa 26.06.2024

84957674_110655163834840_74005065353920512_nW dniach 18-19.05.2024 członkowie Koła ATLAS: Kamila, Artur, Marta, István, Angelina i Franciszek  wspomagali organizację oraz koordynację wydarzenia „I Sympozjum STP – Terrarystyka i Herpetologia bez tajemnic”, które odbywało się w budynku Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW w Warszawie. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Terrarystów Polskich. Było to pierwsze takie spotkanie w Polsce, na którym nie zabrakło ciekawych prezentacji oraz warsztatów z zakresu dobrostanu zwierząt egzotycznych oraz projektowania terrariów biotopowych.

449100381_1338425920427052_334036042030649528_n


Akademickie Mistrzostwa Polski w ujeżdżeniu – sukces zawodniczki z SGGW

wtorek 25.06.2024

image_123650291Międzywydziałowa współpraca Katedry Hodowli Zwierząt oraz Wydziału Medycyny Weterynaryjnej zaowocowała wspaniałym występem na tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski w ujeżdżeniu w kategorii profi. Niezwykle utalentowana zawodniczka, studentka IV roku Medycyny Weterynaryjnej – Honorata Stromska podjęła się bardzo ambitnego zadania wzięcia udziału w zaciętej rywalizacji sportowej na bardzo wysokim poziomie pomimo udostępnienia jej wierzchowca zaledwie 3 tygodnie przed zawodami. Dziękujemy bardzo całemu Zespołowi Stajni Dydaktycznej SGGW za umożliwienie zorganizowania zgrupowania treningowego przed zawodami i opiekę nad „Rudzikiem” w trakcie przygotowań do startu w AMP w Jeździectwie. Spośród 22 par biorących udział w tegorocznych zmaganiach w kategorii profi (rozgrywanych w konkursach klasy C) para Honorata Stromska z wałachem Fürsten Glück („Rudzik”) uplasowali się na wysokiej 5 pozycji z niewielką przewagą pozostałych zawodniczek na co dzień startujących na swoich wierzchowcach w konkursach wyższych klas na poziomie międzynarodowym. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalszą współpracę i medal w przyszłorocznych zmaganiach.

 Tekst: Natalia Domańska – Kruppa 

image_456 image_123

Wakacje z duchami? – nie, z dzikami! Uważaj na dzikie zwierzęta podczas wakacji!

niedziela 23.06.2024

żubryZapraszamy do obejrzenia filmu dotyczącego spotkań z dzikimi zwierzętami na ścieżkach naszych wakacyjnych wędrówek. O tym jak  zachowywać się w środowisku, w którym mieszkańcami są dzikie zwierzeta mówi Pani Prof. dr hab. Wanda Olech z Instytutu Nauk o Zwierzętach.

https://www.youtube.com/watch?v=hQfsWzq0dU0

wanda


Żmija na szlaku – nie uciekaj

sobota 22.06.2024

zmijaZapraszamy do obejrzenia filmu o żmijach, które możemy napotkać na ścieżkach naszych wakacyjnych wędrówek. O żmijach opowiada Pan dr inż. Krzysztof Klimaszewski z Katedry Biologii Środowiska Zwierząt Instytutu Nauk o Zwierzętach.

https://youtube.com/watch?v=x-IwDK6WJPk&si=66akzjozym5LrE5c

KK


Dzień Otwarty w ZKP w Sułkowicach

środa 19.06.2024

ZKP SułkowicelogoW dniu 12 czerwca 2024 r. w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach odbył się kolejny Dzień Otwarty. Dla dzieci i młodzieży zostało przygotowanych wiele atrakcji: pokazy sprawności użytkowej psów i koni służbowych, udzielanie pierwszej pomocy weterynaryjnej, prezentacja umundurowania oraz wyposażenie Policji Państwowej z okresu drugiej połowy lat trzydziestych XX wieku, pokaz judo, ABC z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentacja sprzętu i wyposażenia, konkursy z nagrodami. Wśród licznie przybyłych gości byli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Kierownictwo Centrum Szkolenia Policji w Legionowie reprezentowała Zastępca Komendanta ds. Logistycznych Agnieszka Zielińska. Pokaz wyszkolenia psów służbowych obejmował:  pościg za osobą, obronę przewodnika, konwojowanie i legitymowanie osób oraz posłuszeństwo ogólne i pokonywanie przeszkód, a także pracę węchową psów do wyszukiwania zapachów narkotyków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska promocyjno-edukacyjne, wyposażone w materiały edukacyjne oraz sprzęt specjalistyczny wykorzystywany przez Policję i inne służby, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo społeczeństwa. Program Dnia Otwartego obejmował strefę edukacyjną, promocyjną, gier i zabaw ruchowych, a także strefę wypoczynku. Każdy z uczestników mógł wynieść coś pozytywnego dla siebie poprzez integrację społeczności szkolnej.

W Dniu Otwartym uczestniczyło Koło Naukowe Atlas (gady, owady, mięczaki), dr Arkadiusz Matuszewski (drób ozdobny) i Stowarzyszenie Miłośników Żubrów. Tego dnia Zakład Kynologii Policyjnej odwiedziło prawie 1,5 tysiąca osób – uczniów z placówek oświatowych różnego szczebla.

sierż. szt. Aneta Grzyb, asp. szt. Dariusz Ratajczak ZKP, nadkom. Emilia Kuligowska WP, asp. Robert Karyś WD

6-38233 6-38237
6-38238 6-38241
6-38242 6-38244
6-38246 1000013311
1000013315 1000013312

Dzień Wydziału – wyjazd do RZD Żelazna

środa 12.06.2024

głowaowcaWydział Hodowli,  Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt jest jedynym wydziałem obchodzącym swoje święto dwa razy w roku – 7 czerwca – na pamiątkę  urodzin Prof. dr hab. Henryka Jasiorowskiego oraz 9 grudnia – w dzień urodzin Prof. dr hab. Marii Joanny Radomskiej  – rektorów SGGW. Bohaterem tegorocznego Dnia Wydziału był Prof. dr hab. Adam Skoczylas, którego pasją były owce. Stąd zrodził sie pomysł na wyjazd do RZD Żelazna, na Fermę owiec i kóz SGGW. Sylwetkę i dorobek naukowy Prof. dr hab. Adama Skoczylasa przedstawił Prof. dr hab. Roman Niżnikowski. Były podziękowania dla pracowników fermy i magistrantów na niej pracujących, zwiedzaliśmy fermę (stado liczy 335 szt. owiec i 60 sztuk kóz), spacerowaliśmy wzdłuż brzegów stawów rybnych i prowadziliśmy rozmowy przy obficie zastawionym stole – pełna integracja.

zdj. Marek Ciuła


Wizyta studentów w ZKP w Sułkowicach

piątek 7.06.2024

ZKP SułkowicelogoW dniu 6 czerwca 2024 r. studenci z III roku kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW w Warszawie odwiedzili wraz z Panią dr Katarzyną Fiszdon Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach w ramach przedmiotu „Podstawy szkolenia zwierząt”. Studenci mieli okazję zapoznać się z metodami szkolenia przewodników i psów służbowych obecnie przebywających na kursach specjalistycznych realizowanych przez ZKP. Podczas wizyty studenci obserwowali zajęcia realizowane w ramach kursu specjalistycznego dla psów patrolowo-tropiących do działania bez kagańca na torze przeszkód i na poligonie, naukę chodzenia po śladzie oraz szkolenie psów do wyszukiwania zapachów narkotyków. Z pracą Zakładu Kynologii Policyjnej zapoznała studentów dwójka doświadczonych instruktorów Aleksandra Krześniak i Piotr Mrozowski.

Wizyty studentów SGGW w Zakładzie Kynologii Policyjnej wpisują się w wieloletnią współpracę Uczelni z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, któremu podlega ZKP. Studenci mają także możliwość odbywania praktyk zawodowych na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, co umożliwia im pogłębienie wiedzy na temat metod doboru psów do służby w policji i programu szkoleń. Co roku policjanci – przewodnicy psów policyjnych odwiedzają kampus uczelni w trakcie majowych Dni SGGW i uczestniczą w pokazach wyszkolenia psów, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających Uczelnię gości. Studenci z kół naukowych i pracownicy Instytutu Nauk o Zwierzętach biorą udział w Dniach Otwartych w ZKP Sułkowicach – imprezie organizowanej dla dzieci i młodzieży z okolicznych przedszkoli i szkół różnych szczebli.

 

 

 

 

 

07832e7f-e952-4ffd-8b7d-bda1678af925


Dni SGGW 2024 już za nami

sobota 1.06.2024

DniSGGW24W trakcie trwania tegorocznych Dni SGGW dopisywała pogoda, wiec tłumy gości odwiedziły nasz kampus w piątek 17 maja i w sobotę 18 maja 2024 r. Szczególnie dużo działo się na stoisku Instytutu Nauk o Zwierzętach oraz Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym pokazy zwierząt, porady, konkursy zorganizowane przez  Koło Naukowe Zoologów, Koło Atlas, Koło Zwierząt Doświadczalnych i Laboratoryjnych, Koło Hodowli i Żywienia Zwierząt, Międzywydziałowe Koło Nanobiotechnologii, Koło Aves, Pracownię Pszczelnictwa – degustacja miodów, Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, Samorząd Studencki, Stajnię Dydaktyczną.  Na naszym stoisku goście zobaczyli owce i kozy z RZD Żelazna, przepiórki – ptaki dorosłe i jednodniowe pisklęta, myszy o zróżnicowanym umaszczeniu, zwierzęta egzotyczne: ślimaki, płazy, gady, pajęczaki, gryzonie z Koła Naukowego Zoologów i z Koła Atlaskury jedwabiste oraz ptaki drapieżne z koła naukowego Aves, ryby z Samodzielnego Zakładu Ichtiologii i Biotechnologii w Akwakulturze, kury ras ozdobnych i miniaturowe kaczki, dwie rasy pszczół i kuce należący do Stajni Dydaktycznej SGGW. W sobotę największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy wyszkolenia psów policyjnych z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, koni policyjnych z Ogniwa Konnego Sekcji Konnej Przewodników Psów Służbowych Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, pokaz lotów ptaków szponiastych Koła Aves  i pokaz polskich ras psów. Furorę robiła joga z kozami, przez dwa dni ćwiczyło ok. 60 osób.

zdjęcia: SGGW, M. Ciuła


Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie