Gość na Wydziale: firma dsm-firmenich
W dniu 27 listopada 2023 r. gościliśmy na Wydziale na zajęciach z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów stacjonarnych II stopnia Pana Dyrektora Krystiana Rębowieckiego oraz kierownika działu wsparcia technicznego i badań Marcina Winkowskiego – przedstawicieli firmy dsm-firmenich z Mszczonowa. Pan Marcin Winkowski zapoznał studentów z historią i strukturą firmy, akwizycją firmy Biomin oraz opowiedział o ostatnim połączeniu z firmą Firmenich. Przedstawił lokalizacje fabryk surowców i premiksów w Polsce oraz dwa strategiczne centra badawczo-naukowe w Village Neuf we Francji oraz Sisseln w Szwajcarii. Na początku omówił rolę i działanie produktu Hy-D oraz dopuszczone dawki witaminy D3 stosowane w żywieniu zwierząt. Następnie wskazał plusy stosowania enzymów paszowych: działanie fitazy, karbohydrazy, proteazy i amylazy. Studenci mieli możliwość rozszerzyć swoją wiedzę na temat dodatków paszowych i innowacyjnych rozwiązań firmy dsm-firmenich. Takich jak:
– Bover – dodatek paszowy który obniża emisję metanu u krów do 40%.
– Sustell – platforma służąca do kalkulacji śladu węglowego.
– Verax – platforma składająca się z szeregu urządzeń diagnostycznych oraz rozbudowanej bazy danych która służy do analizy problemów produkcyjnych oraz planowania dalszych działań. Na zakończenie wykładu Pan Marcin opowiedział o kwasie benzoesowym – VevoVitall – stosowanym w produkcji trzody chlewnej, poprawiającym efekty zootechniczne oraz ograniczający występowania E. coli i Salmonelli, redukującym poziom emisji amoniaku. W interesujący sposób wspomniał również o redukcja mykotoksyn w surowcach paszowych i paszach dzięki zastosowaniu preparatu Mycofix, łączącego w sobie funkcje absorpcji, biotransformacji i bioprotekcji. Duże zainteresowanie wzbudziła ścieżka rozwoju kariery w firmie DSM, którą przedstawił Dyrektor Krystian Rębowiecki.
Składamy podziękowanie za obecność na zajęciach i podzielenie się wiedzą oraz swoim praktycznym doświadczeniem ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.