Warsztaty dla Doktorantów – sprawozdanie
W dniu 10 maja 2023 r. odbyła się II edycja WARSZTATÓW DLA DOKTORANTÓW pod tytułem „Interdyscyplinarność w badaniach naukowych”. Ich celem była możliwość poszerzenia wiedzy ukierunkowanej na prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych, nabywanie umiejętności budowania konstruktywnych relacji w zespołach badawczych, a także doskonalenie sposobów przygotowania wniosków o projekty badawcze, czyli jak skutecznie aplikować o granty. Organizatorem wydarzenia był Komitet Nauk Zootechnicznych i Akwakultury PAN we współpracy z Instytutem Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor SGGW Prof. dr hab. Michał Zasada. Patronatu merytorycznego udzielili również Prof. dr hab. Anna Wójcik z Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego im. Michała Oczapowskiego, Prof. dr hab. Krzysztof Kozłowski z Polskiego Oddziału Światowego Stowarzyszenia Wiedzy Drobiarskiej PB WPSA oraz dr inż. Marta Gajewska z Polskiego Towarzystwa Nauk o Zwierzętach Laboratoryjnych PolLASA. WARSZTATY odbyły się on-line za pośrednictwem platformy MS Teams.
Otwarcia WARSZTATÓW dokonali: dr hab. Kamila Puppel, prof. SGGW z Instytutu Nauk o Zwierzętach przedstawiciel Komitetu Naukowego, Prof. dr hab. Tomasz Szwaczkowski, wiceprzewodniczący Komitetu Naukowego, oraz Prof. dr hab. Ania Wójcik z Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego.
Pierwszy wykład „Jak skutecznie walczyć o grant na badania naukowe?” wygłosił prof. dr hab. Tomasz Stadejek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zwracając uwagę na skuteczne pozyskanie grantów z Narodowego Centrum Nauki. Przedstawił na przykładzie swojego dorobku jak odpowiednio konstruować zespoły badawcze uwzględniając dorobek naukowy i doświadczenie w pozyskiwaniu projektów badawczych poszczególnych członków. W trakcie dyskusji z uczestnikami Warsztatów Profesor podkreślił bardzo ważną rolę właściwego tytułu składanego projektu oraz rolę wyboru odpowiedniego panelu dyscyplin, w ramach których projekt będzie oceniany. Pan Profesor zwrócił również uwagę dotyczącą umieszczania schematów doświadczenia oraz wykresu Gantta. Elementy te bardzo często odgrywają kluczową rolę w ocenie wniosku dlatego, że często są jednym z pierwszych składowych wniosku jakie oceniają recenzenci projektu. Podczas panelu dyskusji poruszona została także kwestia recenzji oraz oceny dorobku, które otrzymują wnioskodawcy projektów.
Następnie dr hab. Marcin Lis, prof. URK z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie podzielił się ze słuchaczami swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy naukowej oraz rolą recenzenta w grantach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Przedstawił wykład pt.: „Co zrobić, aby nie dostać projektu – ze wspomnień wnioskodawcy i recenzenta”. Doktor habilitowany Marcin Lis zwrócił szczególną uwagę na trafność doboru słownictwa w procesie tworzenia tytułów prac badawczych oraz samych ich treści. W trakcie dyskusji omówiono zagadnienia dotyczące odpowiedniego doboru słownictwa w tytułach oraz streszczeniach wniosków grantowych, a także ich rolę w poprawie odbioru założeń przedsięwzięcia. Poruszono kwestie związane z kształtowaniem budżetu oraz określeniem wysokości wynagrodzeń, które powinny odzwierciedlać nakłady pracy podczas realizacji grantu. Według prelegenta odpowiednie przygotowanie wniosku grantowego stanowi kluczowy element w procesie aplikowania o dofinansowanie badań i pomoże wyróżnić pomysł spośród innych wniosków w naborze.
Na zakończenie warsztatów dr hab. Anita Frankowiak, prof. UWM z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przedstawiła temat: „Uzależnieni od zadań, czyli jak skutecznie budować zespoły naukowe w niespokojnych czasach”. Pani Profesor dużo uwagi w trakcie wystąpienia poświeciła pracy ze stresem w codziennym funkcjonowaniu naukowca
i radzeniem sobie w trudnych sytuacjach zawodowych. Dyskusja dotyczyła relacji między naukowcami o różnych stopniach naukowych pod względem podziału zadań w realizacji pracy badawczej.
W podsumowaniu WARSZTATÓW DLA DOKTORANTÓW dr hab. Kamila Puppel prof. SGGW stwierdziła, że dbanie o zdrowie psychiczne przestaje być tematem tabu
i powoli zyskuje należyty priorytet. Regularne uprawianie sportu, a także stosowanie technik relaksacyjnych mogą pomóc w radzeniu sobie m.in. z wypaleniem zawodowym, czy stresem. Oprócz udziału w konferencjach naukowych i pisaniu publikacji, niezwykle ważne są projekty badawcze, które umożliwiają budowanie własnego dorobku naukowego. Należy podkreślić, że doświadczenie wyniesione z projektów badawczych kształtuje ramy przyszłych badań i kreuje wizerunek naukowca. Dlatego życzę Państwu samych sukcesów w aplikowaniu o granty naukowe.
Wszystkim Prelegentom i Uczestnikom bardzo dziękujemy za udział i owocną dyskusję.
Przewodnicząca Komitetu Naukowego, Dr hab. Monika Michalczuk, prof. SGGW