Gość na Wydziale: firma GOBARTO

środa 12.01.2022

logo-gobartoW dniu 10 stycznia 2022r. gościliśmy na zajęciach (on-line) z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów stacjonarnych II stopnia kierunku zootechnika Pana dr Pawła Spyrkę, z firmy GOBARTO. Pan Doktor był już gościem na zajęciach w dniu 3.01.2022r. Tym razem poruszany został bardzo aktualny temat dotyczący zarządzania stadem loch w fermie towarowej. Pan Doktor omówił szczegółowo zagadnienia związane z inseminacją loch, zwrócił uwagę na aspekty praktyczne przeprowadzania zabiegu inseminacji doszyjkowej i domacicznej oraz na skutki popełnianych przy tym błędów, które obniżają wyniki w rozrodzie. Pan Doktor omówił zalety i wady każdego z zabiegów inseminacji, zwrócił szczególną uwagę na właściwe pobudzanie lochy, przedstawił czynniki wpływające na skuteczność zapłodnienia, wyraźnie podkreślił, że sukces w rozrodzie loch zależy także od prawidłowo prowadzonej dokumentacji. Studenci analizowali wyniki rozrodu uzyskane w fermach, identyfikowali zaistniały w nich problem i proponowali rozwiązanie poprawiające produkcyjność stada loch. Tematyka zajęć była bardzo ciekawa, studenci przekonali się, że aby prawidłowo prowadzić rozród w stadzie loch trzeba posiadać zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną, a podejmowane decyzje przynoszą wyniki dopiero po pewnym czasie.