Goście na wydziale: RolnikON i Big Dutchman
W dniu 13.12.2021r. gościliśmy na Wydziale przedstawicieli: firmy RolnikOn Panią Agnieszkę Kuczerską, kierownika ds. Rozwoju i Promocji oraz firmy Big Dutchman Pana Wojciecha Dzienisiewicza, którzy uczestniczyli w zajęciach z przedmiotu „Intensywne systemy w produkcji zwierzęcej” dla studentów studiów magisterskich kierunku zootechnika.
RolnikON to innowacyjne oprogramowanie dla każdego gospodarstwa. Jest to pierwszy polski kompleksowy system wspomagający pracę producenta/hodowcy w gospodarstwie rolnym. Zawiera kilka modułów: finansowy (w tym wystawianie faktur, rejestrację wydatków i przychodów, rejestr VAT i JPK_VAT), upraw, magazyn, park maszynowy, rejestr użycia środków ochrony roślin, moduł bydła, moduł świń, owiec i kóz. Pani Agnieszka Kuczerska przybliżyła studentom poszczególne moduły dostępne dla rolnika w wersji Premium i Biznes (pow. 100 ha upraw/ 100 sztuk bydła/ 100 sztuk owiec/ 100 sztuk kóz/ 200 sztuk świń). Dużym ułatwieniem dla producentów jest system powiadomień/ przypomnień o ważnych działaniach w gospodarstwie np. o obowiązkowym ubezpieczeniu i przeglądach maszyn, szkoleniach dla pracowników itp. Moduły dotyczące zwierząt to fachowa pomoc w prowadzeniu stada, w tym elektronicznej Księgi Rejestracji Bydła/Świń, planowanie żywienia i zapotrzebowania na paszę, prowadzenia rozrodu, generowania wypełnionych druków do ARiMR. System RolnikON daje każdemu rolnikowi możliwość bezpłatnego 14 dniowego testowania programu.
W drugiej części zajęć Pan Wojciech Dzienisiewicz przedstawił historię firmę Big Dutchman, jej aktualną działalność w Polsce i na świecie oraz zapoznał studentów z technologiami nowoczesnego chowu świń. Prezentacja dotyczyła m.in. oferty firmy Big Dutchman obejmującej kompleksowe planowanie ferm trzody chlewnej i podstawowych systemów w nich działających, takich jak klimat pomieszczeń (wentylacja, ogrzewanie, chłodzenie), systemy żywienia i pojenia, wygradzania i podłóg oraz wspomagania zarządzania stadem, a także żywienia multifazowego tuczników (wysokie przyrosty masy ciała, niższe zużycie paszy, poprawa jakości tusz wieprzowych), liczne ułatwienie dla sterowania systemem wentylacji w chlewniach (ClimatePro), żywieniem prosiąt (CulinaCup i CulinaFlexpro), loch (CallmaticPro i EasySliderPro), automatycznym ważeniem tuczników (TriSort). Studenci zapoznali się z innowacyjną koncepcją chowu trzody chlewnej na przykładzie: kojca havito® (kojec strefowy z „pełną” podłogą do odchowu prosiąt i tuczników) oraz kojca grupowego Renke Specht (podwyższony dobrostan zwierząt: zapewnia lochom i prosiętom znacznie więcej miejsca i odpowiada naturalnemu zachowaniu loch).