Święto Wydziału – zobacz film

środa 15.01.2020

zwierzaki

W dniu 9 grudnia 2019r. po raz pierwszy obchodziliśmy Święto naszego Wydziału. Patronem święta była Pani Profesor dr hab. Maria Joanna Radomska. Rozpoczęliśmy od wysłuchania wykładu Pani dr hab. Elżbiety Martyniuk, prof. SGGW, która przedstawiła sylwetkę Pani Prof. Marii Joanny Radomskiej. Pani Profesor urodziła się 9 grudnia 1925r. w Warszawie w rodzinie inteligenckiej. W okresie wojny była żołnierzem Armii Krajowej. Studia Wyższe ukończyła na Wydziale Rolniczym SGGW w 1950r. Od 1962r. pracowała w SGGW, pełniąc funkcję prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Zootechnicznego (1966-72). W 1979r. została mianowana profesorem zwyczajnym. Była Rektorem SGGW w latach 1981-87, co było ogromnym wyróżnieniem, bo po raz pierwszy w Polsce kobieta pełniła tak wysoką funkcję na uczelni. Był to niezwykle trudny okres w naszych dziejach, skutkiem wprowadzenia stanu wojennego były m.in. internowania pracowników i studentów. Pani Rektor wielokrotnie przyczyniła się do uwolnienia uwięzionych. Głównymi kierunkami pracy badawczej Prof. M. Radomskiej były genetyka i hodowla zwierząt, szczególnie owiec. Była szanowanym, cenionym i lubianym wykładowcą. Jej dorobek naukowy obejmuje m.in. 47 rozpraw, 13 podręczników i skryptów, 12 ekspertyz i prac projektowych, wypromowała wielu doktorów. Za swoją działalność była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana m.in. Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walecznych, Odznaką Grunwaldzką, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Profesor Maria Joanna Radomska zmarła 23 czerwca 2012r.

Radośnie przeżywaliśmy Święto naszego Wydziału, studenci i pracownicy mieli przebrania lub elementy ubioru z motywem zwierzęcym, na osłodę były cukierki krówki.