Badania nad nowatorskimi metodami ograniczania występowania chorób i pasożytów zwierząt gospodarskich w warunkach produkcji ekologicznej
Na podstawie § 8 ust. 6 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. 2015 poz. 1170), udzielona została dotacja na zadanie „Badania nad nowatorskimi metodami ograniczania występowania chorób i pasożytów zwierząt gospodarskich w warunkach produkcji ekologicznej”.
Projekt jest realizowany na Wydziale Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przez: dr hab. Beatę Kuczyńską, prof. SGGW, dr hab. Beatę Madras-Majewską, prof. SGGW oraz dr inż. Kamilę Puppel.
Głównym celem projektu jest zbadanie możliwości wykorzystania dodatków fitogennych w postaci:
- Ekstraktu z cebuli
- Mieszanki: olejku czosnkowego, goździkowego, tymianku
- Mieszanki: oregano, rozmarynu, kminku i mięty
- Pyłku kwiatowego
jako niekonwencjonalnej metody leczenia subklinicznego zapalenia gruczołu mlekowego krów w ekologicznym systemie produkcji.
Wymiernym efektem projektu będzie wybór dodatku, który umożliwiłby właściwą profilaktykę, ewentualnie ograniczenie stosowania chemioterapeutyków oraz antybiotyków w ekologicznym systemie produkcji. Z wyjątkiem szczepień, zwalczania pasożytów i wszelkich obowiązkowych programów zwalczania chorób, jeżeli krowy poddane są 2 lub większej liczbie zabiegów za pomocą leków syntetycznych w okresie jednego roku, muszą być objęte okresem konwersji. Uzyskane wyniki badań zostaną zaprezentowane w publikacjach naukowych, podczas bezpośrednich spotkań z rolnikami, jak również zostaną umieszczone na stronie internetowej Wydziału Nauk o Zwierzętach: http://animal.sggw.pl/ do 31.10.2017 r.
Autorki projektu zakładają włączenie do jego realizacji studentów studiów I i II stopnia dwóch kierunków: Zootechnika i Bioinżynieria, co powinno zaowocować powstaniem szeregu prac dyplomowych.