12.03.2017 Warsztaty weterynaryjne z dr n. wet. Ladislavem Molnárem
W dniu 12 marca 2017r. na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW mieliśmy zaszczyt gościć Pana dr n. wet. Ladislava Molnára, który poprowadził dla nas warsztaty praktyczne z podstawowej opieki weterynaryjnej nad ptakami drapieżnymi. Dr Molnár jest doświadczonym lekarzem w dziedzinie medycyny ptaków i dzikich zwierząt, zajmował stanowisko dyrektora szpitali dla sokołów w AbuDhabi i Dubaju, współpracował z ośrodkami zajmującymi się zagrożonymi gatunkami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jordanie i Maroko. Jako aktywnie działający sokolnik udziela konsultacji w programach hodowli oraz rehabilitacji ptaków dzikich i utrzymywanych w niewoli na Słowacji i w innych krajach. Ponadto jest wykładowcą na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej i Farmacji w Koszycach, gdzie prowadzi m.in. przedmiot „sokolnictwo i rehabilitacja dzikiej przyrody”; współpracuje z Kliniką Ptaków, Zwierząt Egzotycznych i Dzikich. Poza tym dr Molnár jako jeden z niewielu lekarzy weterynarii w Europie wykonuje badania podstawowe dla sokolników chcących sprzedać lub zakupić ptaki.
Na warsztaty tłumnie przybyli członkowie KN Aves, a resztę sali wypełniły zainteresowane osoby, które dzień wcześniej były obecne także na IV edycji naszej konferencji „Świat Szponiastych Łowców”, na której dr Molnar wygłosił wykład pt. ,,Sokolnictwo i jego praktyczne zastosowanie w opiece nad rannymi, chronionymi ptakami drapieżnymi”.
Warsztaty obejmowały zarówno część teoretyczną jak i praktyczną. Dowiedzieliśmy się jak prawidłowo przytrzymywać czy unieruchamiać ptaki (nie tylko drapieżne) w trakcie zabiegów weterynaryjnych, w taki sposób, aby nie zrobić im żadnej krzywdy i vice versa. Dr Molnar opowiedział nam, na co zawsze powinniśmy zwracać uwagę, aby wychwycić pierwsze objawy choroby i zadziałać natychmiast. Pokazał, jak należy pobierać krew, gdzie i jak podawać kroplówkę, w jaki sposób robić wymazy z wola, a także co zrobić, gdy mięso zalega zbyt długo w wolu.
Zajęcia były dla nas niezmiernie pouczające i ciekawe, zdobyliśmy dzięki nim wiedzę, która bardzo pomoże nam przy opiece nad ptakami i utrzymaniu ich w dobrej kondycji oraz zdrowiu. Dziękujemy serdecznie!