11.11.2015 Święto Niepodległości w Muzeum Wojska Polskiego
W dniu 11 listopada w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego pod hasłem „Dotknij Niepodległości” odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji muzeum bezpłatnie udostępniło swoje zbiory zwiedzającym oraz osobom chcącym uczcić odzyskanie niepodległości. Na błoniach można było przyjrzeć się z bliska pojazdom i sprzętowi wojskowemu. Te atrakcje przyciągnęły na Aleje Jerozolimskie 3 znaczną liczbę Warszawiaków i nie tylko.
Koło Naukowe Aves zostało zaproszone do zaprezentowania swoich skrzydlatych podopiecznych oraz wiedzy o sokolnictwie szerszemu gronu publiczności w ramach obchodów w muzeum. Goście mogli stanąć oko w oko z myszołowami zwyczajnymi, sokołem rarogiem, sowami płomykówkami, jastrzębicą, jastrzębiami Harrisa oraz krukiem. Obowiązkowym punktem programu jak zawsze były pokazy umiejętności ptaków. Nasze koleżanki Renáta i Marlena opowiadały o historii i celach sokolnictwa oraz o treningu ptaków drapieżnych. Następnie nadszedł czas na najbardziej widowiskową cześć każdego wystąpienia, a mianowicie na pokaz lotów. Swoje umiejętności na początek zaprezentowały myszołowy: doświadczona Methys i młodziutka Shani. Mimo wietrznej i deszczowej pogody zwinnie przylatywały do rękawicy nad głowami zgromadzonych ludzi. Nasze reprezentantki wybrały z publiczności kilkoro najmłodszych obserwatorów do przywołania własnoręcznie Methys. Dzieci bez mrugnięcia okiem utrzymywały drapieżnika na wyciągniętej rękawicy. Następnie dziewczyny zaskoczyły publiczność sztuczką, w której myszołowy złapały kąsek mięsa w powietrzu wbrew ich naturalnemu przystosowaniu do łapania zdobyczy z ziemi. Kolejna zaprezentowała się Ufka, samica raroga stepowego. Wojtek przedstawił wraz z nią przebijanie wabidła. Było to jednak trudne ze względu na stado wron zaniepokojonych obecnością drapieżników i starających się przepędzić intruzów, a także zbliżający się Marsz Niepodległości przechodzący właśnie nieopodal przez most Poniatowskiego. Z tego względu musieliśmy przedwcześnie zakończyć pokaz podniebnych umiejętności i ograniczyć się do statycznej prezentacji ptaków na rękawicach. Mimo tego cieszyły się one wielkim zainteresowaniem publiczności. Zwiedzający chcieli się dowiedzieć, jakie są różnice między poszczególnym grupami ptaków, a także jaki jest cel i warunki ich utrzymania. Członkowie Koła z chęcią opowiadali o swoich podopiecznych oraz o sztuce współpracy ptaka z człowiekiem.
Dla wszystkich było to bardzo interesujące wydarzenie, na co wskazuje ogromna liczba osób obecnych na pokazach oraz chcących się dowiedzieć więcej na temat sokolnictwa. Było nam niezmiernie miło ponownie gościć w Muzeum Wojska Polskiego w tym szczególnym dniu razem z naszymi ptakami.