11.04.2015. II edycja konferencji „Świat szponiastych łowców”

niedziela 18.10.2015

Dnia 11 kwietnia 2015 roku  na Wydziale Nauk o Zwierzętach odbyła się druga edycja konferencji naukowej „ Świat szponiastych łowców”. Mimo nieco mniejszej frekwencji śmiało możemy stwierdzić, że konferencja powtórzyła swój sukces z ubiegłego roku. Mieliśmy zaszczyt gościć ważne osobistości związane ze środowiskiem naukowym, sokolniczym i hodowlanym, nie tylko w roli prelegentów, lecz także jako zainteresowanych słuchaczy. Wszystkie wykłady były ciekawe i niosły ze sobą wysoką wartość merytoryczną oraz edukacyjną. Dużym powodzeniem cieszyły się wykład prof. Zbigniewa Bonczara z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie poruszający zagadnienia etyki sokolniczej oraz wykład pana Henryka Mąki ze Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu przybliżający podstawy sokolnictwa. Równie interesującym punktem programu okazała się prezentowana przez naszego przybyłego z dalekiej Słowacji gościa prelekcja dotycząca avioterapii. Wzbogacona była ona o ciekawy eksperyment, pozwalający wcielić się uczestnikowi konferencji w osobę niewidomą i poczuć, jak odbiera ona kontakt z ptakiem. Niezauważony nie może pozostać również wykład pana Jarosława Przydacza, przedstawiciela Gniazda Sokolników, zdający relację z International Festival of Falconry  w Abu Dhabi W przerwach między wykładami słuchacze mogli stanąć oko w oko z ptakami drapieżnymi. Uczestnicy mieli wtedy również niecodzienną możliwość porozmawiania z osobami na co dzień trudniącymi się profesją sokolnika. Z racji że jest to jedyna w Polsce konferencja poruszająca podobne zagadnienia, nasi goście zjeżdżali się z całego kraju. Wydarzenie pomogło wzbudzić większe zainteresowanie naszym kołem naukowym, czego efekty było widać już kilka tygodni później na jednym z organizowanych cyklicznie spotkań.

1-12

1-13