Wójcik Agata

Katedra Szczegółowej Hodowli Zwierząt

Zakład Hodowli Bydła

E-mail: agata_wojcik@sggw.pl

Temat pracy: „Wpływ kondycji BCS na parametry fizjologiczne i produkcyjno-ekonomiczne krów rasy Montbeliarde i Polskiej Holsztyńsko-Fryzyjskiej.”

Promotor: dr hab. Teresa Nałęcz-Tarwacka, prof. SGGW

Promotor pomocniczy: dr Marcin Gołębiewski

Zainteresowania naukowe i zakres prowadzonych badań:

•  Chów i hodowla bydła mlecznego, systemy odchowu cieląt
  • Kondycja BCS a parametry biochemiczne krwi i użytkowość mleczna krów rasy Montbeliarde i Polskiej Holsztyńsko Fryzyjskiej
  • Krzyżowanie ras Montbeliarde i Polskiej Holsztyńsko Fryzyjskiej w celu poprawy opłacalności produkcji mlecznej
  • Skład chemiczny mleka krów rasy PHF, Montbeliarde i MOxPHF (F1)

Publikacje:

•  Wójcik A., Nałęcz-Tarwacka T., Gołębiewski M., 2013. Comparison of calves’ rearing parameters in two different housing system: indoor versus outdoor hutches. Archiv Tierzucht, 56 (2013) 63, DOI: 10.7482/0003-9438-56-063
  • Wójcik A., Gołębiewski M., Nałęcz-Tarwacka T., 2012. Kondycja krów mlecznych (BCS) a kształtowanie się parametrów produkcyjnych. Przegląd Hod. 10-12: 9-12.
  • Wójcik A., Nałęcz-Tarwacka T., Gołębiewski M., 2012. Effect of housing system and season of birth on the calves rearing results. Annals of Warsaw University of Life Sciences, Nr 51, 139-146.
  • Kuczyńska B., Puppel K., Kliś P., Gołębiewski M., Kordyasz M., Wójcik A., Nałęcz-Tarwacka T. 2012. Changes in concentration of saturated acid in milk of high performance Polish Holstein-Friesian during the lactation. Annals of Warsaw University of Life Sciences, Nr 51, 65-71.