Gość na Wydziale: firma Jotafan

poniedziałek 14.11.2022

jotafanW dniu 7 listopada 2022 roku gościliśmy na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt w ramach zajęć z przedmiotu „Intensywne Systemy Produkcji Zwierzęcej” realizowanego dla studentów kierunku Zootechnika studiów II stopnia Pana Andrzeja Zagórskiego, Dyrektora i właściciela firmy Jotafan. Firma Jotafan to polski producent urządzeń elektronicznych dla rolnictwa. W pierwszej części wykładu Pan Andrzej Zagórski przedstawił studentom działanie systemu monitorowania spożycia paszy. System WGJ-SILO umożliwia niezależny i równoczesny pomiar oraz rejestrację dla 4 silosów. W drugiej części wykładu studenci zostali zapoznani z automatycznym systemem ważenia drobiu oraz z systemem działania sterowników klimatu. Zadaniem automatycznego systemu ważenia drobiu jest nieprzerwana kontrola przyrostów masy ciała, ułatwia on ważenie dużej liczby ptaków, redukuje poziom stresu, który występuje podczas ręcznego ważenia drobiu i alarmuje o nieprawidłowościach. Podczas prezentacji sterowników klimatu został poruszony problem szkodliwych gazów w pomieszczeniach inwentarskich. Przedstawiono obowiązujące normy, a także sposoby pomiaru i redukcji gazów. Ostatnia część zajęć została poświęcona programom komputerowym oraz systemowi alarmowemu. Studenci mogli obejrzeć jak wygląda system alarmowy oraz dowiedzieć się jak z niego korzystać. Pan Dyrektor przygotował wiele ciekawych filmów oraz zdjęć z praktycznego wykorzystania systemów, a także z wizyt w gospodarstwach i rozmów z producentami trzody chlewnej. Producenci mówili o problemach jakie napotykają w codziennej pracy i o tym jak sobie z nimi radzą, wykorzystując systemy firmy Jotafan.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Andrzejowi Zagórskiemu, za przedstawienie oferty firmy i za podzielenie się praktyczną wiedzą ze studentami Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.

smart IMG_20221107_121308
IMG_20221107_122459 IMG_20221107_121759