wtorek 20.11.2018

Serdecznie zapraszamy na prelekcję zorganizowaną przez Polskie Towarzystwo Genetyczne, Oddział Warszawski. Wykład na temat: „Co ma ma mysz do raka – dlaczego wykorzystujemy zwierzęta do badań biomedycznych?”, który wygłosi Pani Dr inż. Marta Gajewska. Spotkanie odbędzie się w dniu 29.11.2018r. o godz. 14,30, sala 1069 budynek WNZ.

Dr inż. Marta Gajewska jest absolwentką Wydziału Zootechnicznego SGGW, od ponad 20 lat związana z hodowlą i badaniami zwierząt laboratoryjnych. Od wielu lat pracuje w Centrum  Onkologii – Instytucie im. M. Skłodowskie-Curie w Warszawie, od 2013r. jest kierownikiem tamtejszej Pracowni Hodowli Zwierząt Laboratoryjnych. Od 2013r. jest również Prezesem Polskiego Towarzystwa Nauk o Zwierzętach Laboratoryjnych PolLASA, a od 2016 r. członkiem II LKE w Warszawie. Dr M. Gajewska prowadzi hodowlę gryzoni laboratoryjnych (przede wszystkim myszy szczepów wsobnych, w mniejszym zakresie myszy linii selekcyjnych). W swoich badaniach zajmuje się m.in. standaryzacją genetyczną i monitoringiem genetycznym zwierząt laboratoryjnych. We wcześniejszych pracach, wykonywanych w Muzeum i Instytucie Zoologii PAN prowadziła badania genetyczne zwierząt dziko żyjących oraz tzw. „ancient DNA” (m. in. badania szczątków Mikołaja Kopernika oraz pierwsze na świecie badania „ancient DNA” pochodzącego od nietoperzy).

Gajewska