Studia podyplomowe „Zarządzania populacjami zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych i konfliktowych”

czwartek 21.06.2018

Zapraszamy na I edycję studiów podyplomowych Baner 2Zarządzania populacjami zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych i konfliktowych

Celem studiów jest wykształcenie profesjonalnej kadry przygotowanej do zarządzania populacjami zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem obcych gatunków inwazyjnych oraz konfliktowych. Zarządzanie populacjami jest podstawowym narzędziem służącym do kontrolowania liczebności oraz struktury populacji. Obecnie coraz więcej gatunków zwierząt objętych różnymi formami ochrony (np. żubr, bóbr, kormoran, wilk, niedźwiedź, wydra, dzik itp.) stwarza problemy w gospodarce człowieka. Skuteczne techniki zarządzania populacjami mogą łagodzić skutki ich obecności oraz przeciwdziałać negatywnym skutkom wpływu człowieka. Kolejną grupą silnie oddziałującą na środowiska przyrodnicze są gatunki inwazyjne, profesjonalne techniki zarządzania ich populacjami mogą zmniejszyć skalę oddziaływania na rodzimą faunę.

Absolwenci studiów podyplomowych zdobędą rozszerzoną wiedzę z zakresu prawa oraz metod czynnego zarządzania populacjami zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych oraz konfliktowych. Zapoznają się ze znaczeniem i efektywnością metod inwentaryzacji zwierząt oraz problemów i skutków  podejmowanych decyzji dotyczących zarządzania populacjami. Absolwenci zostaną zapoznani z zasadami zarządzania populacjami w sytuacji wystąpienia chorób zakaźnych zwierząt takich jak np. afrykański pomór świń, choroba wyniszczająca jeleniowatych czy grypa ptaków. Zdobędą rozszerzoną wiedzę na temat problemów w zarządzaniu populacjami gatunków inwazyjnych ukierunkowanych na minimalizację negatywnych skutków inwazji oraz ze sposobami łagodzenia konfliktów powodowanych przez gatunki zwierząt w gospodarce (rolnictwo, leśnictwo i inne). Zdobędą kwalifikacje umożliwiające podejmowanie świadomych decyzji dotyczących aktywnego sterowania populacjami z uwzględnieniem takich czynników jak struktura demograficzna populacji, pojemności środowiska, tempo wzrostu liczebności oraz wpływ gatunku na środowisko przyrodnicze czy działalność człowieka.

Program studiów podzielono na bloki tematyczne:

1. Zoogeografia z elementami fauny Polski
  2. Prawne, społeczne i środowiskowe aspekty ochrony przyrody
  3. Metody inwentaryzacji zwierząt
  4. Zarządzanie populacjami zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem gatunków konfliktowych
  5. Łagodzenie konfliktów społecznych z udziałem zwierząt
  6. Gospodarka łowiecka – świadome zarządzanie populacjami zwierzyny
  7. Gatunki obce i inwazyjne – zagrożenia i metody zarządzania
  8. Demografia populacji zwierząt wraz z elementami genetyki populacji
  9. Choroby zakaźne zwierząt i ich wpływ na zarządzanie populacjami
  10. Biostatystyka

Adres: 02-786 Warszawa, ul. Ciszewskiego 8, budynek 23

Kierownik studiów: dr Bartłomiej Popczyk
Czas trwania studiów: 2 semestry, 230 godzin
Zasady naboru: kolejność zgłoszeń – pierwszeństwo przyjęcia na studnia mają pracownicy służb ochrony środowiska np. Ministerstwo Środowiska, GDOŚ, RDOŚ oraz administracji samorządowej zajmujący się tematyką ochrony środowiska.
Termin zgłoszeń:  od 1 czerwca  do 31 sierpnia 2018 roku

Liczba miejsc: 30
Opłata: 5000 zł (wpisowe – 300 zł, 2400 zł – I semestr, 2300 zł – II semestr)
Miejsce składania dokumentów: budynek 23, pokój 34, w godzinach 10-15, mail:kgohz@sggw.pl