Osobowość, genetyka i emocje u psów

czwartek 18.01.2018

MiklosiW dniach 20-21 stycznia 2018r. na naszym Wydziale odbędzie się dwudniowe seminarium z jednym z najsłynniejszych na świecie naukowców zajmujących się psami, prof. Ádámem Miklósim z Węgier. Przedstawi on aktualną wiedzę naukową na temat psów, która pomoże nam lepiej rozumieć psy i lepiej się z nimi komunikować. Uczestnicy będą również mieli możliwość obejrzenia oryginalnych nagrań video z eksperymentów. Organizatorem seminarium jest Fundacja Psia Wachta i Wydział Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Ádám Miklósi jest profesorem zwyczajnym i kierownikiem Katedry Etologii na Uniwersytecie Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Jest również współzałożycielem i kierownikiem zespołu badawczego Family Dog Project (http://familydogproject.elte.hu), który jako pierwszy na świecie zaczął badać zdolności poznawcze psów oraz ich interakcje z ludźmi z etologicznego punktu widzenia. Prof. Miklósi i jego współpracownicy wykazali, że psy tworzą szczególną więź ze swoimi właścicielami, potrafią komunikować się z nami używając szeregu subtelnych sygnałów optycznych i dźwiękowych oraz, że są również zdolne do uczenia się przez obserwację i wykorzystywania zdobytych informacji do własnych celów. Prof. Miklósi jest jednym z najsłynniejszych specjalistów od psiego umysłu i zachowań oraz szczyci się największym dorobkiem naukowym w tej dziedzinie. Jego badania na psach obejmują lateralizację zachowań, uczenie się i komunikację oraz genetyczne uwarunkowania zachowań. W ostatnich latach prof. Miklósi skoncentrował swoje zainteresowania na automatyzacji mierzenia zachowań psów. W 2014r. wydawnictwo Oxford University Press opublikowało drugie wydanie podręcznika akademickiego autorstwa prof. Miklósiego, pod tytułem: Dog Behavior, Evolution and Cognition, który podsumowuje aktualną wiedzę naukową o psach.