Rajd po Polsce w obronie pszczół – zapraszamy na film

piątek 22.09.2017

małyfiatPszczelarze oraz organizacje pszczelarskie je reprezentujące alarmują, że w polskim pszczelarstwie dzieje się źle, a fala niezadowolenia w bieżącym roku osiągnęła bardzo wysoki poziom. Obecnie jest to związane z dużymi upadkami rodzin pszczelich po zimowli 2016/2017 roku, ale także jest to następstwem niezadowolenia pszczelarzy z mało skutecznych leków zwalczających choroby pszczół oraz brakiem należytej ochrony pszczelarstwa ze strony władz. W tej sytuacji uznaliśmy, że potrzebne byłyby działania promocyjne ukazujące problemy środowiska pszczelarskiego, a także działania wskazujące jak przeciętny człowiek niezwiązany z pszczelarstwem może pomóc chronić te tak pożyteczne dla środowiska i ludzi owady. By zapoznać polskie społeczeństwo z aktualną sytuacją w pszczelarstwie i być może w ten sposób wpłynąć pozytywnie na zmiany, które mogłyby ją poprawić, Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych wspólnie z polskim Związkiem Pszczelarskim i Stowarzyszeniem Pszczelarzy Polskich Polanka przy znaczącym zaangażowaniu firmy Tomasza Łysonia zorganizowało jesienią 2017 roku cykl eventów ukazujących najistotniejsze problemy pszczelarstwa. Tym razem, by zwrócić uwagę społeczeństwa i mediów zorganizowano rajd fiatów 126p na trasie z Krakowa do Koszalina, a każdy z przystanków na trasie przejazdu obfitował w wydarzenia promujące lokalnych pszczelarzy i ukazywał tajniki oraz problemy pszczelarstwa. Mamy nadzieję, że realizując to działanie skutecznie udało się przekazać główne przesłania rajdu,  przedstawione w trzech hasłach: „Pszczoły przetrwają, gdy kwiaty zapylają”, „Miód kupujesz – pszczoły ratujesz” i „STOP pestycydom”.

Głosząc te hasła, pragnęliśmy zwrócić uwagę na aktualne problemy pszczelarstwa i możliwe sposoby ich rozwiązania, a swoim wspólnym działaniem chcieliśmy ukazać pozytywny wizerunek środowiska pszczelarzy. Jesteśmy przekonani, że dobre przesłanie, jakie nam towarzyszyło – przy odpowiednim zaangażowaniu współorganizatorów i władz może osiągnąć dużą skuteczność przy minimalnych nakładach finansowych.

Rajd w obronie pszczół i pszczelarstwa odbył się w dniach  9 – 16 września 2017 r. Na trasie przejazdu obejmowała wydarzenia w następujących miejscach:

1. Otwarcie Rajdu – Rynek Główny w Krakowie
  2. Stróże – Sądecki Bartnik
  3. Biszcza – PH Barć
  4. Łukowa – Pszczelarz Kozacki
  5. Centrum Kształcenia Praktycznego Pszczela Wola
  6. Lublin – Stare Miasto
  7. Siedlce – Pasieka Krzysztof Loc oraz Pasieka Mellifera
  8. Warszawa – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, SGGW
  9. Olsztyn – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
  10. Gryźliny – Centrum Pszczelarskie Wilde
  11. Dzierzgoń – Gospodarstwo Pszczelarskie Ewa i Bogdan Toporkiewicz
  12. Karczowiska Górne – Nektar
  13. Gdańsk – Długi Targ
  14. Koszalin – udział w Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza – zakończenie rajdu.

[Piotr Mrówka]