Wizyta naukowa w Laskach

poniedziałek 8.05.2017

laskiW dniu 24.04.2017r. w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w Laskach odbyło się pierwsze z naukowych spotkań z pracownikami naukowymi SGGW, Wydziału Nauk o Zwierzętach, Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Celem spotkania była ocena sensoryczna jaj gotowanych na twardo pochodzących od różnych gatunków drobiu. W badaniu wzięło udział 24 uczniów ze szkół ponadpodstawowych, w wieku 16-26 lat. Uczniów zaskoczyła mnogość ocenianych gatunków jaj, a także ich smak i konsystencja oceniana poprzez zmysł dotyku. Wszyscy wykazywali ogromne zaangażowanie i dużą chęć do współpracy. Pomimo świadomości, że biorą udział w poważnych badaniach naukowych, nie zabrakło dobrej zabawy i mnóstwa śmiechu. Ogromna ciekawość uczniów odnosząca się do gatunków ocenianych jaj zostanie zaspokojona dopiero w trakcie drugiego spotkania, planowanego na maj. Nowe doświadczenia jakie mogli przeżyć uczniowie bardzo im się spodobały,  chęć podjęcia udziału w kolejnych spotkaniach zadeklarowali wszyscy uczestnicy. Pracownicy naukowi byli pod wrażeniem obserwując dociekliwość i dokładność uczniów biorących udział w badaniu. Efektem końcowym współpracy będą publikacje naukowe. Ze względu na charakter prowadzonych badań i ich tematykę obydwie strony czekają z niecierpliwością na pierwsze wyniki, które będą bardzo interesujące i zaowocują dalsza współpracą.